Sağlık Çözümleri

Astım Nedenleri

Astım Nedenleri

Astım hastalığının kesin nedeni hala belirlenememiş olsa da yapılan bilimsel araştırmalar bazı etkenlerin astım gelişmesine neden olduğunu göstermektedir. Bunlardan bazıları kişinin genetik yapısı, akciğer ve bağışıklık sisteminin gelişimi, geçirdiği çeşitli enfeksiyonlar ve maruz kaldığı çevresel etkenlerdir. Astım Nedenleri konusunda kısa bir yazı ile açıklamak istedik.

Astım nedenleri

Astım hastalığının kalıtsal yönü de olan bir hastalık olduğu düşünüldüğünden bazı kişiler genetik olarak potansiyel astım hastasıdırlar. Fakat hangi genlerin astım hastalığına neden olduğu belirlenemediği gibi genetik yatkınlığı olan herkes astım hastası da olmaya bilir. Genetik yapılarından dolayı potansiyel astım hastası olan kişilerde bile bu hastalığın ortaya çıkması için bazı çevresel faktörlere, uyaranlara da maruz kalınması gerekir.

Astım nedenleri nelerdir?

Alerjik yatkınlığı olan insanlarda solunum yolu alerjenleri sık görülen bir durumdur. İnsanlar dünyaya belli bir maddeye karşı alerjik olarak doğmazlar ya da alerjik hastalıklar insanlarda doğuştan gelen bir surum değildir. Fakat insanlarda alerjik yatkınlık doğuştan gelir. Bu kişilerde hangi maddelere karşı alerji gelişeceği ya da hangi alerjik hastalığın ortaya çıkacağı çevresel faktörlere bağlıdır. Genetik olalar alerjiye ya da astım’a yatkınlığı olan kişilerde var olan potansiyel alerji yapan maddelerle karşılaşınca ortaya çıkar.

Alerjik olsun ya da olmasın astım hastalığı solunum yollarının enfeksiyonları ile birlikte tetiklenir ve atak şekline dönüşür. Hava kirliliği, sigara dumanı ve diğer hava kirliliğine neden olan faktörlerin olduğu ortamlarda astım hastaları astım krizine girerler.

Çocukluk çağı da astım hastalığı ya da astım hastalığına yatkınlık açısından önemlidir. Anormal akciğer gelişimi astım hastalığına yakalanma riskini arttırır. Özellikle erken doğan bebeklerde akciğer gelişimi tam olmadığı için enfeksiyon geçirmeye yatkındırlar. Bu bebeklerde geçirdikleri enfeksiyonlar akciğerlerinde inflamasyon ve hasara neden olur. Bu durum da alerjik çevresel faktörlerden daha çabuk etkilenmelerine neden olur.

Yapılan bilimsel çalışmalarda astım hastası olan kişilerin bağışıklık sistemlerinin diğer kişilere göre farklı çalıştığı ortaya konmuştur. Bu kişilerin bağışıklık sistemleri diğer kişilerde herhangi bir soruna neden olmayan bazı alerjen çevresel faktörlere karşı aşırı tepki verirler ve bu durum da astım riskini arttırır.

Tüm bunların yanında çevrede astım nedenleri konusunu arttıran birçok etken vardır. Pasif sigara içici, uzun süre kirli havalı ortamda bulunma, evde yada herhangi bir yerde maruz kalınan kimyasal maddeler bunlardan en önemlileridir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır © SağlıkÇözümleri - 2019