Sağlık Çözümleri

Yetersiz uyku beyni nasıl etkiler?

Yetersiz uyku beyni nasıl etkiler?

Yeterli uyku uyumak zihinsel ve fiziksel sağlığımız için çok önemli bir rol oynar. İyi bir uyku stresi azaltmak, genel yaşam kalitenizi arttırmak, inflamasyonu azaltmak, sizi daha dikkatli kılmak anlamına gelir. Ancak yeterince uyuyamamak, korkunç yan etkileri olmasa da oldukça can sıkıcı olabilir. Yeterli uyku almamak beyninizi gerçekten değiştirebilir bundan dolayı aklımıza Yetersiz uyku beyni nasıl etkiler? sorusu geliyor.

İyi uykunun faydalarını görmek için Ulusal Uyku Vakfı, 18 ila 64 yaş arasındaki yetişkinlerin her gece yedi ila dokuz saat arasında uyumalarını tavsiye etmektedir. Ancak, ABD’deki yetişkinlerin üçte birinden fazlası, 40 milyondan fazla kişi) düzenli olarak her gece yeterli uyku almıyor. Yeterince uyuyamamanız durumunda, sirkadiyen ritminiz – yani, vücudunuzun doğal saati – bozulur. Ve sirkadiyen ritiminiz kesintiye uğradığında ya da sadece bir gece bile uykusuz kaldığınızda hem vücudunuza hem de beyninize zarar verebilir. Bozucu hormon üretiminden bozucu nörotransmitterlere kadar, uyku eksikliğinin beyninizi değiştiren yedi zararı vardır.

1. Beyin işlevlerini yavaşlatır.

Dinlendirici bir gece uykusunu kaçırmak, ertesi gün kendinizi oldukça yorgun hissetmenize neden olabilir. 2017 yılında yapılan bir çalışmada, uyku yoksunluğunun aslında beyin aktivitenizi yavaşlatabildiğini ve bu şekilde normalde yaptığınız gibi yapamayacağınız veya düşünemeyeceğiniz ortaya çıktı.

2.Depresyon belirtilerini tetikleyebilir

Uyku ile ilgili sorunlar depresyon gibi ruhsal bozukluklara neden olabilir. 2006 yılında Journal of Clinical Psychiatry’de yayınlanan araştırmada, uyku süresi altı saatten az veya sekiz saatten fazla olanlar, uyku süresi altı ila sekiz saat arasında olanlara göre daha depresif olma eğilimi gösterdi.

3. Duygu merkezini bozabilir

Uykusuz bir geceden sonra neden huysuz hissettiğinizin arkasında bilimsel bir sebep var. Tel Aviv Üniversitesi’nde (TAU) 2015 yılında yapılan bir araştırma, sadece bir gece uyku yoksunluğunun, beynin, duyguları ve tehlikeyi tanımlamaktan sorumlu bölgesinin işlevinin bozulduğunu ortaya koydu. Uyku sadece fiziksel sağlığı korumak için değil, aynı zamanda duygusal olarak dengeli kalmanıza yardımcı olan süper önemli bir bileşendir.

4. Doğru karar verme algoritmanızı bozabilir.

Yeterince uyuyamamanız durumunda, karar vermek ile ilgili beyin bölgesi yeterince düzgün çalışmıyor.. Forbes 2017 çalışmasında, bir gece ortalama beş saat uyuyan insanların daha dürtüsel ve riskli seçimler yapmaya başladıklarını keşfettiler.

5. Melatonin salgısı azalıyor.

Melatonin, epifiz bezinizde doğal olarak üretilen ve sağlıklı bir uyku döngüsünü sürdürmek için gerekli olan bir hormondur. Bununla birlikte, sirkadiyen ritim uykusuzluğunuzla beraber kesintiye uğradığında, melatonin üretiminiz de bozulur. Bilim adamları düşük seviyelerde melatoninin mevsimsel duygu durum bozukluğu, kanser, yüksek tansiyon ve hatta beyninizi daha hızlı yaşlandırma gibi çeşitli sağlık sorunlarına yol açabileceğine inanmaktadır.

Piyasada melatonin takviyeleri olmasına rağmen, vücudunuzun doğal melatonin salgısının yerine geçemezler. Melatonin tabletler vardiyalı çalışmanın veya jetlagın neden olduğu uyku problemlerini rahatlatabilir. Ancak, genel olarak, takviye kullanan insanlar sadece yedi dakika daha erken uyur ve ortalama sekiz dakika daha uzun uyurlar. Yani, eğer yapabiliyorsanız, vücudunuzun yaptığı melatoninden yararlanmaya çalışın.

6.Motor Becerilerinizi Etkileyebilir

Birçok araştırma, uyku eksikliğinin ince motor becerileri ve koordinasyon ile ilgili bilişsel işlevlerde önemli bir azalmaya neden olabileceğini göstermiştir

 7.Beyin hücreleriniz ölmeye başlar.

Birçok farklı deney, uykusuz kalmanın beyin hücrelerini öldürdüğünü ve beyne zarar verdiğini göstermektedir. Sıçanlar üzerinde yapılan güncel bir çalışma, uzun bir süre uykusuz kalan sıçanların beyin hücrelerinin p’inin öldüğünü göstermiştir.

8. Psikolojik rahatsızlıklar görülmeye başlar.

Düzenli olarak uykusuzluk çeken insanlarda mani, depresyon, şizofreni, bipolar bozukluk gibi hastalıklar görülmeye başlamaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır © SağlıkÇözümleri - 2019