Sağlık Çözümleri

Tiroit Hastalığı Nedir?

Tiroit Hastalığı Nedir?

 Boynun her iki tarafında kelebek şeklinde yer alan bezlere tiroit bezi denir. Tiroit bezlerinin olması gerekenden az ya da çok çalışması, vücutta birçok dengenin bozulmasına ve insan sağlığının olumsuz yönde etkilenmesine neden olacaktır.

Tiroit Bezinin Görevi Nedir?

 Tiroit bezinin en önemli görevleri vücudun hormonal dengesini korumak, vücuda alınan kalorinin dengeli bir şekilde harcanması ve enerji üretiminin sağlanmasıdır. Tiroit bezinin az çalıştığı durumlarda kişinin metabolizması da yavaşlayarak kilo alımına ve bunun sonucunda da sağlığın bozulmasına yol açabilir.

Tiroit Hastalığı Çeşitleri Nelerdir?

 Tiroit bezinin az ya da çok çalışması sonucunda ortaya çıkan hastalığa tiroit hastalığı denir. Tiroit hastalığı temelde 2 türde incelenir: İyi Huylu Tiroit ve Kötü Huylu Tiroit.

İyi Huylu Tiroit Hastalıkları / Guatr: Guatr olarak da bilinen iyi huylu tiroit rahatsızlığı tiroit bezlerinin büyümesi ya da küçülmesi sonucunda ortaya çıkan; tiroit bezlerinin etrafında yumurta şeklinde çıkıntıların oluşması sonucunda görülen tiroit hastalığıdır. Ortaya çıkan bu yumurtalara nodül ismi verilir. Bir hastada aynı anda tek nodül olabileceği gibi birden fazla da olabilir. Bu tür iyi huylu hastalığa nodüllü guatr ismi verilir. Bir diğer iyi huylu tiroit hastalığıysa tiroidin fazla hormon üretmesi durumudur. Bu hastalığın görülmesi durumundaysa tiroit fazla hormon üreterek vücudun hormonal olarak zehirlenmesine neden olmasıdır. Bir diğer iyi huylu tiroit hastalığı ise iltihaplı guatr olarak da bilinen haşimato rahatsızlığıdır. Bu hastalık tipinde tiroit bezleri, sahip olunan hormonları bir yabancı gibi görerek, onlarla savaşmaya yönelmiştir. Bu hastalık türünde hastanın tiroitleri aynı zamanda az ya da çok da çalışıyor olabilir.

Kötü Huylu Tiroit Hastalıkları: Tiroit kanseri de denilen kötü huylu tiroit hastalığında hastanın tiroit bezleri tamir edilemez şekilde rahatsızlanmışlardır. Bu gibi durumlarda cerrahi müdahale gerekmektedir. Bu hastalık türü, vücutta gelişebilecek yeni kanser durumlarına da sebep olabilir. Çünkü vücudun gelişmesi, hormonal dengenin sağlanması noktalarında tiroit bezlerine oldukça çok ihtiyaç duyulur.

Tiroit Hastalarının Dikkat Etmesi Gereken Noktalar

 Tuz Kullanımı: Tiroit hastalığı olan kişiler iyotlu tuz kullanıma dikkat etmelidirler. Özellikle zehirli guatr gibi tiroit bezlerinin fazla çalıştığı durumlarda iyotlu tuz tercih edilmemelidir.

Şeker Kullanımı: Unlu mamuller ve şeker kullanımı tiroit rahatsızlığı olan kişiler için oldukça sakıncalıdır. Kilo almaya sebep olan bu besin türleri, hormonların düzenli çalışmaması sonucunda kalıcı kiloya dönüşerek nefes alma, böbrek sorunları ve boşaltım sistemi bozukluklarına neden olabilir.

Ara Öğün: Tiroit rahatsızlığı olan kişiler ara öğünlerden kaçınmalıdırlar. Çünkü tiroit rahatsızlığı metabolizmanın dengeli ve düzenli çalışmasının önüne geçmektedir. Bu da ara öğünlerin tercih edilmemesini gerektirmektedir.

B12 Vitamini: Tiroit hastalığı yaşayan kişilerin B12 vitamini değerlerini düzenli olarak kontrol ettirmeleri gerekmektedir. Eksikliği durumunda yaşanan sağlık sorunları tiroit hastalığı sonucunda oluşanlarla birlikte vücudun dirençten düşmesine ve kişinin halsizlik ve bitkinlik hissine kapılmasına neden olur.

Protein Kaynaklı Beslenme: Protein kaynaklı beslenme, tiroit hastalığıyla baş etmede en sık verilen doktor tavsiyesidir. Hayvansal besinlerden ve ayrıca protein kaynaklı besinlerden beslenmek vücut direncini arttırarak, kişinin daha sağlıklı yaşamasına katkı sağlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır © SağlıkÇözümleri - 2019