Sağlık Çözümleri

Savant Sendromu Nedir?

Savant Sendromu Nedir?

Bir sabah uyandığınızda daha önce bilmediğiniz bir dili konuşmaya veya matematiksel hesaplamaları fevkalade bir hızda adeta yarışırcasına yapabildiğinizin farkına vardınız. Bunlar size hayal gibi gelebilir ancak tamamı doğru ve bu bir tür hastalık. Bu hastalığın adına Savant sendromu deniliyor. Kelime anlamı olarak bilmek, bilge anlamına gelir Savant. Ancak bu hastalığı taşıyan bireylerin zihinsel gelişimleri normalden farklı olduğu için “İdiot Savant” tabiri kullanılmıştır. Aptal dahiler adı verilen bu hastalığa sahip insanların bir bölümü otistik, bir kısmı da kaza ve epilepsi benzeri hastalıklar sonucu beyin hasarı almış kişilerdir.

Savant sendromuna sahip bireyler ileri derecede zihinsel ve gelişimsel yetersizliklerin yanı sıra çoğumuzda bulunmayan sıradışı zihinsel becerilere sahiptirler. IQ seviyeleri genellikle 25 – 90 arasında değişirken ilginç bir şekilde bir çok alanda aşırı bilgiye sahip olabilirler. Savant Sendromu doğuştan, doğuş sırasında ya da sonradan beyin hasarı sonucu ile ortaya çıkabilir.

Savantların sahip olduğu beceriler genellikle sanat alanında, müzik, resim, heykeltıraşlık, çok hızlı matematiksel hesaplamalar yapabilme, üç boyutlu ve mekanik becerileri içerir. Becerileri ne olursa olsun, beceri alanlarını hafızaları ile bir araya getirip plakalar, telefon numaraları, tarihler ve spor skorları gibi şeyleri doğru bir şekilde hatırlamaya kadar genişleyebilir. Önceden hiç öğrenmedikleri bir şey duyduklarında bunu genetik olarak hatırlarlar.

Tom Cruise ve Dustin Hoffman’ın oynadığı “Yağmur Adam” filmine esin kaynağı olan ve 2009 yılında hayatını kaybeden Kim Peek ismini bir çoğunuz duymuşsunuzdur. Kim Peek savant sendromuna sahip bir otistikti. O kadar yetenekliydiki iki sayfayı aynı anda okuyabiliyordu. Hafızasında 12000 civarı kitap olduğu söyleniyor ve bir kitabı tamamen ezberlemesi için o kitabı bir kez okuması yeterdi. Doğduğunda beyin kökünde yer alan beyinciği tam gelişmemişti ve sağ ve sol beyin lobunu bağlayan köprücüklerde yoktu. 4 yaşına kadar konuşamayan ve özürlü sanılan Peek, ilerleyen yaşlarında gösterdiği yeteneklerle herkesi şaşırtmıştı. Ancak günlük yaşamını babasının yardımı olmadan sürdüremiyordu. Babası onun hafızası için okuduklarının yüzde 98’ini hatırladığını ve bunun hard diske bilgi kopyalamak gibi olduğunu söylüyor. İnsan beyninin sınırlarını anlamaya çalışan Nasa Kim Peek’in ölümüyle beynini incelemiştir.

Savant insanların varlığı insan beyninin düşündüğümüzden çok daha yetenekli olduğunu kanıtlıyor. Diğer bilge insanlarda olduğu gibi beynin bir kısmı işlevsizken, bir kısmı ise üstün performansıyla bu insanlara gerçekten dikkat çekici kabiliyetler kazandırmış. Bu ise her insanın aslında gizli bir entellektüel kapasitesi olduğunu ortaya çıkartıyor.

Buğra Çankır: Hatay’lı vatandaşımız İngiltere Kraliyet Akademisi sınavı tarihindeki en yüksek ikinci puanı alarak Cambridge Üniverstesine davet aldı. Buğra, Mozart ve J.S.Bach gibi doğadaki tüm sesleri notalara dökebilme kabiliyetine sahip bir savanttır.

Derek Amato: Savant özelliğine doğuştan sahip olmayan Amato, satış eğitmenliği yaparken bir gün şiddetli bir şekilde kafasını havuz kenarına çarpması sonucu hayatı bir anda değişti. Amato kendine geldiğinde onda ilginç bir şey farkedildi. Bu adam önceden piyano çalmayı hiç bilmezken yaşadığı kaza sonrası arkadaşının piyanosunu yılların piyanistleri gibi çalmaya başladı.

Tony Cicaria: Kendisi ortopedi cerrahıdır ve yıldırım çarpması sonucu tıpkı Amato gibi klasik piyano çalabiliyordu.

Alonzo Clemens: Üç yaşındayken geçirdiği kaza sonucu kalıcı bilişsel hasara uğramış fakat fevkalade hayvan heykelleri yapmaya başlamıştı.

Stephen Wiltshire: Helikopter ile Roma üzerinde sadece bir tur atarak üç gün içerisinde 5 metre karelik bir alana romanın kuş bakışı resmini çizmiştir. Resimde görüş açısında bulunan binaların pencere sayılarına kadar bir çok detay bulunmaktadır.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır © SağlıkÇözümleri - 2019