Sağlık Çözümleri

Hemoroid (Basur) Tanı ve Tedavisi

Hemoroid (Basur) Tanı ve Tedavisi

 Hemoroid, halk arasında bilinen adıyla basur (mayasıl), makatta (anal kanalda) bulunan toplardamarlarda oluşan şişme, genişleme ve sarkmaların genel adına tıpta verilen isimdir.

 Uzmanların muayene ettiği her üç kişiden birinde bu hastalık görülmekte olup, en sık rastlanan hastalıklar arasında geçer.

 Hemoroidin Evreleri Nelerdir?

 1. Evre: Kanama şeklinde kendini belli eder. Dışkılama ve tuvalet kağıdında kan görülebilir.

 2. Evre: Kanamalar ve anüs dışına çıkan memeler bu evrede daha fazla görülür.

 3. Evre: Kanamaların en fazla olduğu dönemdir. Memeler anüs dışına belirmeye başlar.

 4. Evre: Bu evrede memeler hayli şişkin, ıslak ve hissedilir derecededir. Genellikle ağrılı olmazlar. Yıllardır süre gelen kabızlık ve başka faktörlere bağlı hemoroid hastalığı akıntının durmaması, iç çamaşırının kirli olması ve hareket ederken ağrı gibi şikayetlerle bu evreye gelebilir.

 Hemoroidin Belirtileri Nelerdir?

 Hemoroid, iç (internal) ve dış (external) olmak üzere ikiye ayrılır. İç hemoroid çoğu zaman fazla ağrı, acı ve kaşıntıya neden olmaz. Hastalık ilerlemediği sürece yalnız rektal kanama görülür. Dış hemoroid ise ağrı, acı, yanma ve şişkinlik gibi belirtiler gösterir.

 Anüs çevresinde yanma, belirgin bir şişkinlik, dokunulduğunda ya da otururken acı hissi, meme oluşması (toplardamarların genişlemesi), akıntı ve kaşıntı hemoroidin başlıca belirtileri arasında sayılabilir. Bu durumlardan biri ya da birkaçı olduğunu düşünüyorsanız hastalık ileri seviyelere ulaşmadan doktorunuza başvurunuz.

  Hemoroide Neden Olan Faktörler Nelerdir?

 1. Obezite, makattaki damarlara daha fazla ağırlık uygular ve ıkınmakla birlikte hemoroid olma riski artar.

 2. İshal olma durumunda, sindirim sistemi daha fazla aktif hale gelir ve makattaki bölgeye kan daha fazla pompalanır. Böylelikle kan basıncının artar.

 3. Ters ilişki, anüse ters baskı uygulayarak dokuların zarar görmesine sebep olur.

 4. Kronik kabızlık da hemoroid olmanıza sebep olacaktır.

 5. Bölgede oluşan tümörler ve kalın bağırsak kanseri hemoroide yol açabilir.

6. Fiziksel aktivitenin azlığı ya da hiç olmaması, oturarak işini yapan çalışanlar arasında hemoroid görülebilir.

 7. Ata binmek, bisiklet sürmek gibi spor etkinlikleri de ayrıca hemoroidi tetikleyen faktörler arasındadır.

 Hemoroide Nasıl Tanı Koyulur?

 Belirtilen şikayetlerle doktora başvuran genç hastalara uygulanan anal muayene çoğu zaman yeterli olur. Rektoskopi (endoskopik bir yöntem), genellikle rektal kanama şikayeti ile gelen hastalarda uygulanır. 40 yaş ve üstü hastalara çoğu zaman klonoskopi önerilir. Bu durumda unutulmaması gereken, hemoroid kalın bağırsak kanserinin bir belirtisi olabileceğidir.

  Hemoroid Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Uygulanışı Nasıldır?

 Erken evredeki hemoroid hastalıkları için İnfrared (kızılötesi) Fotokoagülasyon uygulanır. Fakat ağrı ve acıya sebep olabileceğinden pek tercih edilmemektedir.

 3. ve 4. evredeki Hemoroidler için ise cerrahi tedavi yapılır. Açık ve kapalı olarak uygulanan cerrahi tedavide; hastanın bağırsakları ameliyata hazırlanması için ilaçlar verilir. Operasyondan 24 saat öncesinden itibaren besin almaması gerekmektedir. Anüs bölgesine lokal anestezi uygulanır ve hemoroid (basur) kesilerek alınır. Dikiş işleminden sonra tampon uygulanarak ameliyat tamamlanır. Bu işlem yalnızca 10-15 dakika sürmektedir. Hasta 1 gün kontrol altında tutulduktan sonra taburcu edilir.

 Longohemoroid ameliyatı, stepler denilen özel bir aletle yapılır. Tek kullanımlık olan bu aletle, mukoza kesin alınır ve zamanla hemoroid memesi kaybolur. En az ağrılı ve çabuk işe dönme süresi sebebiyle en çok tercih edilen yöntemlerden biridir.

 Hemoroidden Korunmak İçin Neler Yapılabilir?

 Dışkılama esnasında ıkınma eylemi kontrollü yapılmalı.

 Kabızlık bu hastalığın en başta gelen faktörlerinden biridir. Kabız olmaktan korunulmalıdır.

 Alkol, acı yiyecekler, baharatlar az kullanılmalıdır.

 Uzun süre oturmanız gereken işleriniz varsa saat başı 5 dk yürüyüş hemoroid ihtimalinizi en aza indirger.

 Lif açısından zengin yiyecekler sizi rahatlatacaktır.

 Hemoroid (basur), ileriki seviyelere ulaştıkça hayli ağrılı ve acılı bir hal alarak günlük hayatınızı etkileyecektir. Bu da her hastalık gibi doktor tarafından muayene edilmesi gereken ve tedavisiz geçmeyecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır © SağlıkÇözümleri - 2019