Sağlık Çözümleri

Disleksi Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

Disleksi Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

Disleksi, zeka düzeyi normal seviyede ölçümlenmesine rağmen okuma, yazma ve öğrenme becerilerinde yavaşlık ve güçlük yaşanması durumudur. Özel eğitim gerektiren disleksi tanısı konulan çocuklara ayrıca önem verilmeli ve onların gelişim göstermeleri için ayrıca çaba gösterilmelidir.

Disleksi Belirtileri Nelerdir?

Disleksi hastası çocuklara dislektik ismi verilmektedir. Dislektik tanısı konulabilmesi için bazı belirtilerin net bir şekilde izlenilmesi gerekmektedir.

Okuma Problemi: Çocuğun kelimeleri tersten okuduğu, hece ya da kelime atladığı, hecelerin yerini karıştırma ya da duraklayarak okuma gibi durumların görülmesi, çocuğun dislektik olma riski taşıdığını göstermektedir. Fakat bu tespit yapılırken çocuğun yaşı ve öğrenmesi gereken normal süre dikkate alınmalıdır. İkinci sınıfa başlamış bir çocuğun hala okuma problemi yaşaması bu duruma işaret edebilirken; yeni yeni okuma yazma öğrenen bir çocuğun bu sorunlarla karşı karşıya kalması dislektik için bir ön tanı sayılmayabilir.

Yazma Bozukluğu: Harfler ile sayılar arasında karar verememe, bazı harfleri ters yönden yazma ve bazen harfleri unutma gibi durumlar da yine yaş – gelişim uyumu dikkate alınarak dislektik belirtisi olarak tanımlanabilir.

Öğrenme Bozukluğu: Öğrenilmesi çok basit olan bazı komut ve durumları öğrenmede zorluk yaşanması da dislektik belirtisi olarak tanımlanabilir. Sağın solun karıştırılması, ayakkabıların düz giyilmemesi ya da evin odalarının sürekli karıştırılması öğrenme bozukluğuna örnek verilebilecek davranış eksiklikleridir.

Dikkat Dağınıklığı: Dislektik çocuklar çoğunlukla çok uzun süre dikkatlerini toplayamazlar. Kendilerine anlatılan uzun konulardan sıkılarak öğrenmeyi reddederler.

Özel Yetenek: Dislektik çocuklar öğrenme, okuma ve yazma konularında geri kalabilirken; resim, boyama ya da müzik gibi alanlarda üstün başarı gösterebilirler. Dislektik çocuklar özel yeteneklere sahip olurlar ve bu durum, öğretmen ve velinin bazen öğrencinin istemediği için ya da çalışmadığı için başaramadığını düşünmesine neden olur. Bu yanılgıya düşülmemelidir.

Dislektik Çocuklara Nasıl Davranılmalıdır?

Dislektik çocuklar özel öğretim gerektirmeyen fakat özellikle dikkat edilmesi gereken bir özel öğrenci grubudur. Bu özel çocuklara yaklaşırken bazı noktalara dikkat edilmelidir.

Sabır: Dislektik öğrencilere sahip öğretmenlerin ya da velilerin onların gelişimlerinin sağlıklı ve hasarsız sağlayabilmeleri için öncelikle sabırlı olmaları gerekmektedir. Sabır, bu süreçteki en önemli davranıştır. Okuma problemi yaşayan çocuğun özellikle sesli bir şekilde okuma yapması ve mümkün olduğunca çok okuma yapması sağlanmalıdır.

Motivasyon: Dislektik çocuklar yaşadıkları her zorlukta kendilerine olan güvenlerini biraz daha kaybederler. Bu nedenle bu özel çocuklar her başarılarında tebrik edilmelidirler. Onaylanma hissini alan çocuk, başarma isteğiyle dolar. Bu da daha hızlı verim alınmasını sağlar.

Oyunlaştırma: Öğrenme güçlüğü yaşayan çocuğun özellikle öğrenemediği konular olduğunda bu konular oyunların içerisine yerleştirilerek verilmelidir. Her çocuğun daha kolay öğrenmesini sağlayan öğrenme eğilimi vardır. Öğretmen, bu eğilimi tespit ederek, çocuğun ilgisini keşfetmeli ve bu ilgi alanına uygun oyunlarla öğrenmeyi kolaylaştırmalıdır.

Karşılaştırma: Normal gelişim düzeyinde olan çocuklar gibi dislektik çocuklar da başka çocuklarla kıyaslanmamalıdır. Kıyaslanmak, öğrenmenin zorlaşmasına neden olur.

Öğretmen – Veli İşbirliği: Öğrenme güçlüğü yaşayan çocukların gelişimi hem okul hem de ev destekli olmalıdır. Aile ile öğretmen sürekli olarak iletişim halinde bulunmalı ve bu iletişim süreçlerinde gelişim ya da gerileme durumları nesnel bir şekilde tartışılmalıdır.

Takdir: Dislektik çocuklar takdir edilmekten diğer çocuklara nazaran daha çok ihtiyaç duyarlar. Öğrenme güçlüğü yaşayan çocuğa verilen küçük görevler ve bu görevlerin sonucunda onları takdir etmek öğrenmenin daha kalıcı ve daha hızlı ilerlemesini sağlar.

Gereksiz Eşyalar: Öğrenme güçlüğü yaşayan çocuklar çok çabuk dikkat dağınıklığı yaşarlar. Öğrenme ve çalışma ortamında bulunan gereksiz eşyalar öğrencinin dikkatinin çabucak dağılmasına ve dikkatini kolayca toplayamamasına neden olur. Bu nedenle bu özel çocukların çalışma ortamlarında yer alan gereksiz eşyalar ortadan kaldırılmalıdır.

Sınırsız Sevgi: Çocuklar başarılı olduklarında ya da çalışkan olduklarında daha çok sevileceklerini düşünürler. Dislektik çocuklar da bu özellikte doğmaktadır. Anne – baba ve öğretmenin onları koşulsuz sevdiklerini, onların yaşadığı öğrenme sürecinin sevgileri ile bir bağlantısı olmadığını sürekli hissettirmelidir. Sevilen çocuk öğrenmeye daha açık olur. Sevilmediği ya da dışlandığı hissine kapılan çocuklarsa öğrenme sırasında stres yaşarlar ve bu da öğrenme geriliğine neden olur.

Disleksi Nasıl Tedavi Edilir?

Şu an için hazırlanmış ve kesin sonuç veren belirli bir disleksi tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Disleksi ile mücadelede çoğunlukla ilaç kullanımı görülmemektedir. Özel öğretim programları içerisinde yer alan oyunlaştırma, öğrendiğini pekiştirme ve öğrenci merkezli öğretim materyalleri kullanmak, disleksi ile mücadele sürecinde önemli yere sahiptir.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır © SağlıkÇözümleri - 2019