Sağlık Çözümleri

Çocuklarda Görülen Döküntülü Hastalıklar

Çocuklarda Görülen Döküntülü Hastalıklar

Kızamık(Rubeola): Bilinen en eski çocukluk çağı hastalığıdır. Özellikle kış ve ilkbahar aylarında ortaya çıkan damlacık yoluyla yayılan bir hastalıktır. Çoğunlukla altı aydan büyük bebeklerde görülen bu hastalığın kuluçka süresi 10-12 gündür. Son derece bulaşıcı bir hastalıktır. Solunum yoluyla bulaşır. Belirtileri; kırıklık, huzursuzluk, ateş, kuru öksürük, burun akıntısı, gözde kızarma ve ışıktan korkmadır. Damakta kırmızı benekler oluşabilir. Koplik lekesi, ikinci azı dişler hizasında kırmızı zemin üzerine beyaz, gri lekecikler olarak belirir. Koplik lekeler, 12-18 saat süresince kaybolur. Döküntünün başlamasıyla ateş yükselir. Döküntü, toplu iğne başı büyüklüğünde olup saç çizgisinden, alından ve enseden başlayarak kollara ve göğse, karın, sırt ve bacaklara yayılan kırmızı-pembe rengindeki beneklerdir. Üçüncü günde tüm vücudu kaplayan bu benekler, başladıkları yerden solmaya başlayarak 6-7 gün içinde kaybolur. Kızamığın bir kere geçirilmesi ömür boyu bağışıklık gelişmesini sağlar. Yatak istirahati, bol sıvı alımı önerilen destekleyici tedaviler arasındadır.

Kızıl: Bir bakteri enfeksiyonudur. Genellikle 3-4 yaşındaki çocuklarda görülür. Bakteri, solunum yoluyla bulaşır. Kuluçka süresi yedi gündür. Bademcikler ve boyundaki lenf bezleri şişer. Ateş yükselir. Baş, boğaz ve karın ağrısından sonra döküntüler oluşmaya başlar. Toplu iğne başı büyüklüğündeki bu döküntüler üzerine basıldığında solar. Ağız çevresinde solukluk oluşur. Dil, önce beyaz renktedir hastalığın ilerlemesiyle üzerine kırmızı lekeler yayılmaya başlayarak “çilek dil” görünümü alır. Kızıl olan çocuklar bitkin ve iştahsızdır. Döküntüler, yüz ve boyundan başlayarak tüm vücuda yayılmaya başlar. Döküntüler bir hafta içinde soyulup dökülmeye başlar.

Kızamıkçık(Rubella): Virüs, temas ve solunum yoluyla bulaşır. Kuluçka süresi 14-21 gündür. Hastalığın bir defa geçirilmesiyle ömür boyu bağışıklık oluşur. Kuluçka döneminden sonra hafif baş ağrısı, halsizlik, boyundaki lenf bezlerinde büyüme(kulak arkası ve ensede) görülür. Damaktaki küçük kırmızı noktalar hastalık için tipiktir. Bu belirtilerden sonra döküntüler saçlı deri ve yüzde görülmeye başlar. 1. gün tüm vücuda yayılan bu döküntüler, 2. gün solmaya başlar ve 3. gün kaybolur. Döküntüler hafif kaşıntılıdır soyulmaz ve iz bırakmazlar. Ergenlik ve erişkinlik döneminde hastalık geçirilirse eklem ağrısı ve iltihabı görülebilir. Gebelikte geçirilen kızamıkçık anneye değil, fetüse zarar verir. Bu nedenle hasta bireylerin gebelere teması engellenmelidir. Doğurganlık çağına gelmeden önce tüm kız çocuklarının aşılanmış olması önemlidir. Kızamıkçığa karşı bağışıklığı olan annelerden doğan bebekler, ilk altı ay içinde hastalığa karşı korunur. Destekleyici tedavi olarak istirahat, sıvı alımı önerilir.

Su çiçeği: Çok bulaşıcı bir hastalıktır. Doğrudan temas, solunum yolu ve tükürük ile bulaşan kaşıntılı bir hastalıktır. Kuluçka süresi ortalama 14 gündür. Hafif ateş, halsizlik, baş ağrısı ve karın ağrısı ile başlar. Gövdeden başlayıp yüz, kol ve bacaklara yayılan döküntüler, tüm vücuda yayılır. Döküntülerin çıkmasıyla 3-4 gün yüksek ateş görülür. Döküntüler küçük kırmızı kabarcıklar şeklinde başlar yirmi dört saat içinde içi sıvı dolu “veziküllere” dönüşür. Döküntüler üç gün boyunca çıkmaya devam eder. 1-3 haftada iyileşir. Su çiçeği için yatak istirahati, bol sıvı alımı, ateş düşürücüler, çocuklarda eldiven giyilmesi, sık kıyafet değişikliği, ellerin sık sık sabunla yıkanması, tırnakların kesilmesi tedaviyi destekleyicilik açısından önerilmektedir.

Beşinci hastalık(Eritema infeksiyozum): Bu hastalık genellikle ilkbahar aylarında 5-15 yaş arası çocuklarda görülür. Virüs, yakın temas ve solunum yoluyla bulaşır. Kuluçka süresi 4-14 gündür. Bu dönemden sonra hafif ateş, halsizlik, baş ağrısı, boğaz ağrısı ve burun akıntısı gibi belirtiler ortaya çıkar ve 2-3 günde kaybolur. Yanaklarda “tokat vurulmuş” gibi kızarıklıklar ortaya çıkar. Ağız çevresinde solukluk görülür. Döküntü ortaya çıktıktan sonra bulaştırıcılık biter. Gövde, kol ve bacakların üst kısmında toplu iğne başı büyüklüğünde kırmızı lekeler belirir. Beşinci hastalıkta döküntüler çok kaşıntılıdır. Soyulmadan 5-10 gün içinde kaybolur. İstirahat, sıvı alımı, aşırı sıcaktan ve banyodan korunma önerilmektedir. Etkin bir aşısı yoktur.

Altıncı hastalık(Roseola infantum): Özellikle bahar aylarında görülen, iyi huylu çocukluk çağı hastalığıdır. En sık 6 ay-3 yaş arası dönemde görülür. Dört yaşına kadar olan çocukların neredeyse tamamı bu hastalığı geçirir ve ömür boyu bağışıklık kazanır. Kuluçka süresi 5-15 gündür. Ani başlayan ve 3-4 gün süren yüksek ateş sırasında hafif nezle belirtileri görülür. Ateşin aniden düşmesinden saatler sonra döküntüler oluşmaya başlar. Döküntüler gövdeden başlayıp kol, boyun ve bacaklara yayılır. Döküntüler kısa sürelidir 2-3 gün içinde iz bırakmadan kaybolur. Altıncı hastalık için istirahat, bol sıvı alımı, ateş düşürücüler önerilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır © SağlıkÇözümleri - 2019