Sağlık Çözümleri

Aromaterapi Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Aromaterapi Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Son zamanlarda insanların daha rahat bir yaşam sürebilmeleri için pek çok terapi yöntemi ortaya çıkmıştır. Bu terapilerin genellikle ve özellikle doğal olmasına oldukça fazla dikkat edilmektedir. Bu terapileri arasında, bitkilerin içerisinde bulunan uçucu yağların kullanımı ile yapılan aromaterapi son zamanlarda oldukça yaygındır. Bitkilerde bulunan bu yağlar, oda sıcaklığında kolayca buharlaşabilmektedirler.

Tedavi yöntemlerinin büyük bir kısmında kullanılan bitkiler, kozmetik ürünlerde de oldukça fazla kullanımdadır. Bitki özleri ve yağlarının vücuda uygulanması gayet basittir. Krem ya da süt ile karıştırılarak kolayca uygulanabilir. Ayrıca bu yağlar aktarlardan kolaylıkla temin edilebilir. Aromaterapi uygulaması için cilt tüpüne göre bitkisel yağ seçilmelidir. Örneğin normal bir cilt yapısına sahipseniz gül ve lavanta yağlarını kullanabilirsiniz. Eğer çok hassas bir cilde sahipseniz de sarı papatya ve yasemin yağı kullanılabilir.

Aromaterapi Tarihçesi

Aromaterapi, bitkisel yağlar ile uygulanan bir tedavi yöntemidir. Bitkisel yağların enerji masajlarında ve banyolarda kullanılması ile gerçekleştirilir. İnsanların bitkisel ürünler ile karşılaşması çok uzun yıllara dayanır. Bundan yaklaşık 5000 yıl öncesinde bitkisel yağların elde edilmesi keşfedilmiştir. Yapılan kazı çalışmalarında bitkilerin yağlarını çıkarmak için yapılmış olan icatlar bile mevcuttur. O dönemlerde hastalıklara çare olarak görülen bir tür ilaç olarak kullanılmıştır. Bitkilerde koku veren hemen her kısım yağı çıkarılması için uygundur. Aromatik yağlar aromaterapiyle daha da önem kazanmıştır. Özellikle tedavi için kullanılan ilaçların yan etkileri düşünüldüğünde, iyi bir alternatif olarak değerlendirilir.

Aromaterapi Etkileri ve Çeşitli Uygulama Şekilleri

Aromaterapi uygulamaları, vücudun savunma mekanizmasını harekete geçirerek doğal bir tedavi oluşturmaktadır. Aromaterapi için kullanılan 46 çeşit bitkisel yağ bulunmaktadır. Bu yağlar güneş ışığından etkilenir. Ayrıca oda sıcaklığında buharlaşmaya müsaittir. Bu yüzden kapalı kaplarda ve koyu renkli olan şişelerde saklanır. Bu yağlar tamamen yoğun olarak bulunur. Cilt üzerine direkt olarak uygulanamaz. Uygulamadan önce yumuşatılması gerekmektedir. İçerisine yardımcı olarak farklı yağlar eklenebilir. Bu yağların genellikle hepsi mineral ve vitamin depolarıdır.

Aromaterapiyle cilt temizleme en yaygın işlemlerdendir. Bu işlemler genellikle geç yaşlanmayı sağlamak iyin yapılmaktadır. Her yağ her cilde uygulanmaz. Ciltlere göre farklı yağlar tercih edilmelidir. Aksi halde cilt, yarardan çok zarar görebilir.

Aromaterapi sadece fiziki olarak iyi görünmeyi değil ayrıca ruhsal açıdan da iyi hissetmeyi sağlar. Uygun bir aromaterapiyle insanın kendini daha iyi hissetmesi ve kendine güvenmesi sağlanabilir. Bitkisel yağlar kozmetik ürünlerden çok daha hızlı emilen ürünlerdir. Fakat bazı yağlar bunun aksine uzun süre vücudun üzerinde kalmaktadır. Bu sayede yağlar vücudu güneş ışınlarından koruyabilmektedir.

Aromaterapi Masaj Uygulaması

Aromaterapinin uygulamalarında en bilinen ve en eski yöntem masajdır. Masaj vücudun kas ve kemik yapısını çok iyi bilen profesyonel kişiler tarafından yapılırsa, insan vücudunda büyük bir rahatlama yaşanacaktır. Bu uygulama için Aromatik yağlar direk olarak insan vücuduna temas ettirilmez. Çünkü tahriş edici özelliğe sahiptir. Bu yüzden kişinin ihtiyacına ve aromaterapiyi yaptırma amacına göre doğru olan yağın seçilmesi ve bu yağın seyreltilerek, kişiye uygulanması gerekir.

Aromaterapi Kompres Uygulaması

Aromaterapi için sıkça kullanılan bir uygulama olan kompres, sıcak ya da soğuk olarak uygulanır. Eğer uygulanacak bölgede şişlik varsa soğuk, eğer kas ağrısı varsa da sıcak uygulamalar yapılır.

Aromaterapi İnhalasyon Uygulaması

Bu uygulama hava yolu ile yapılacak olan tedavilerde kullanılmaktadır. Kaynar su içerisine damlatılan aromatik yağ, buharlaşma etkisi ile solunur. İşlemin etkisini artırmak için genellikle baş üzerine bir örtü ya da havlu koyulabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır © SağlıkÇözümleri - 2019