Sağlık Çözümleri

Akciğer iltihabı Nedir? (Akciğer Üşütmesi)

Akciğer iltihabı Nedir?  (Akciğer Üşütmesi)

 Akciğer enfeksiyonu ağrı, yorgunluk ve acı verici bir hastalıktır. Genellikle pastırma sıcaklarından 1-2 hafta önce ya da sonrasında görülür. Mevsim değişimleri, sağlıksız beslenme, soğuk havalara uygun giyinmemek bu hastalığa sebep olabilir. Bu hastalığın 3 farklı nedeni olabilir. Bunlar; bakteriler, virüsler ya da mantarlardır.

Akciğer İltihabının Belirtileri Nelerdir?

 Bakterilerin sebep olduğu akciğer iltihabının belirtileri arasında; öksürük, nefes almakta zorlanma, ciğerlerde ağrı, nefes darlığının sebep olduğu yorgunluk, balgam çıkarma, şiddetli öksürük ile boğazda kanama, ateşlenme ve idrar yolunuzda enfeksiyon gösterilebilir. İltihaplanmaya sebep olan bakteri metilisin dirençli staphylococcus aureus (MRSA)’tur.

 Viral akciğer iltihaplanmasının belirlileri bakteriyel kaynaklı iltihaplanmaya göre daha azdır. Başlarda şiddetli öksürük, boğazda acı ya da ağrı, hafif ateş görülür. Farklı olarak burun akıntısı da gözlenebilmektedir.

 Mantarlar sebebiyle oluşan akciğer üsütmesi dikkat edilmediği taktirde zatürrreye çevirebilir. Diğer sebeplerden farklı olarak fazla balgam üretimi, aşırı terleme, yüksek ateş mantarların sebep olduğu semptomlar arasındadır.

Bu Hastalığa Yakalanmamak İçin Nasıl Önlemler Alabiliriz?

 Vücut direnciniz ne kadar yüksek olursa olsun, ne kadar dengeli beslenirseniz beslenin bu hastalığa soğuk hava akımının etkisi ile yakalanırsınız. Öncelikle kalın giyinmek ve vücudunuzu sıcak tutmanız alacağınız en başlıca önlemler arasındadır. Bulaşıcı olma özelliği az olmakla birlikte, böyle bir risk olduğu için hasta olan insanlardan uzak durmanızda fayda var.

 Yukarıdaki belirtiler eğer sizde de varsa en yakın sağlık kuruluşuna gitmelisiniz. kendiliğinden geçmesini beklemek bedeninizi ve psikolojinizi olumsuz yönde etkilemekle kalmayıp daha sancılı bir hastalığa dönüşebilir.

Akciğer İltihabında Tanı ve Tedavi

 Akciğer iltihabının tedavisinde ise antibiyotikler, ağrı kesiciler, ateş düşürücüler, öksürük ilaçları ve antiviral ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlardan önce yapılacak olan testler ile hastalığa bakterinin mi yoksa virüslerin mi sebep oldugunu bulup ona uygun şekilde tedavi uygulanır. Antibiyotikler bakterilerin sebep olduğu durumlarda tedavi yöntemi olup, 3-4 gün içerisinde sizi rahatlatmaya başlayacaktır. Antiviral ilaçlar ise 6 ila 15 gün içerisinde etkisini gösterir. Ateşi düşürmek için çoğunlukla ibuprofen ve aspirinler verilir.Öksürük ilaçları ile öksürüğünüzün şiddetinin azaltılması hedeflenir. Akciğerinizde bulunan sıvıyı öksürük ile atabileceğinizden tamamen öksürüğünüzü kesmek pek de akıllıca olmayabilir. Eğer tüm bu tedaviler semptomlarınızda bir gerileme yaşatmadı ise, yaşınız 65 yaş üstünde ise; mide bulantısı, baş dönmesi, tansiyon yükselmesi ya da düşmesi ve nefes darlığı konusunda yardım almanız gerekiyorsa hastaneye yatmanız gerekebilir.

Akciğer Üşütmesi İçin Ev Reçetesi

 Bu hastalık ile evde tedavi olmak isteyenler için öncelikle nemli ve sıcak hava rahatlamanızı sağlayacaktır. Sıcak hava balgamınızı yumuşatır ve daha rahat şekilde atmanızı sağlar. Okaliptüs özlü sıvı damlalar banyo yapmak istediğinizde suya birkaç damla damlatmak nefes alışverişinizi rahatlatacaktır. Eğer sigara içiyorsanız bu duruma biraz ara verin. Sigara dumanında bulunan maddeler akciğerinizdeki yaraların kapanmasını geciktirecektir. Ne kadar az içerseniz o kadar çabuk iyileşeceğinden emin olabilirsiniz. Bu hastalığın tedavisinde dinlenmek başlıca gerekliliktir. Dinlendikce vücudunuz enerji toplar ve hastalıkla savaşınızda daha dirençli hissedersiniz. Bu durumda doğal organik çaylar iyileşmenize yardımcı olacaktır. Karanfil, zencefil, yeşil çaylar ve doğal antibiyotik özelliği olan sarımsak ağrılarınıza ve rahatlama isteğinize faydalı olacaktır.

 Bu hastalıkta ilaçları bitene kadar kullanmak dikkat edilmesi gereken bir noktadır. ‘Rahatladım artık’ deyip ilacınızı kesmek tekrar hastalığın nüksetmesine sebep olacaktır. Son olarak size verilen tedavi uygulandıktan sonra tekrar doktora gidip hastalığınızı kontrol ettirmek sizin yararınıza olacaktır. Sağlıcakla…

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır © SağlıkÇözümleri - 2019