Sağlık Çözümleri

Yumurtalık Kisti Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

Yumurtalık Kisti Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

Yumurtalık kisti, doğurganlık dönemindeki birçok kadında görülmektedir. Bazı kistler kendi kendine kaybolmaktayken bazıları için tedavi gerekmektedir. Yumurtalık kistinin zararlı huylu olduğu durumlarda yumurtalık kanseri, kısırlık, akıntı, kanama ve regl döneminde düzensizlikler görülebilir.

Yumurtalık Kistinin Belirtileri Nelerdir?

  • Yumurtalık kisti olan kadınlar zaman zaman kasık ve rahim bölgelerinde kramp ve ağrılar hissedebilirler.
  • Adet döngüsünde düzensizlik olması, en önemli yumurtalık kisti belirtisi olarak bilinmektedir. Ayrıca karnın alt bölgesinde hissedilen baskı ve buna bağlı yaşanan bel ağrısı da yine yumurtalık kisti belirtisidir.
  • Hızlı ve beklenmeyen kilo kaybı da yumurtalık kisti belirtisidir.
  • İştahsızlık, yorgunluk ve halsizlik de bu rahatsızlığın belirtileri arasındadır.
  • Mide bulantısı ve kusma isteği duyulması ve bunun sıkça hissedilmesi bir diğer yumurtalık kisti belirtisidir.

Yumurtalık Kisti Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Yumurtalık kisti için iki temel tedavi yöntemi bulunmaktadır: Hormon Tedavisi ve Cerrahi Müdahale.

Hormon Tedavisi: Hormon tedavisi sürecinde hastaya doğum kontrol hapları verilir ve hormonların istenilen düzene kavuşması sağlanır. Doğum kontrol hapı kullanamayan kişilere ise enjeksiyon yöntemiyle hormon yüklemesi yapılmaktadır.

Cerrahi Müdahale: Kötü huylu kistlerin ilaçla tedaviye yanıt vermemesi durumunda cerrahi müdahale ile alınması gerekmektedir. Eğer yumurtalık kisti aileden gelen genotiplerle ilgiliyse alınan kistin yerine yenisi çok kısa bir sürede tekrar gelir. Bu durumlarda ikinci ya da üçüncü kist üremesi durumunda yumurtalıkların bir tanesi ya da her iki tarafta da varsa ikisi de alınır.

Yumurtalık Kistine Engel Olmak İçin Neler Yapılabilir?

Hijyen: Yumurtalık kisti, her kist türünde olduğu gibi kişisel bakıma önem verir. Yumurtalık kisti tehlikesi olan kişilerin özellikle sürekli olarak temiz çamaşır giymesi gerekmektedir. Rahim bölgesinin sürekli olarak kuru olması da yumurtalık kistini önleyebilecek davranışlardandır.

Beslenme: Yumurtalık kisti balık, sebze ve meyve ağırlıklı beslenen kişilerde daha az görülmektedir. Kırmızı et, çikolata ve şekerli yiyecekler tüketen, bu besinleri çok fazla yiyen kişilerde daha sık görülmektedir.

Stres: Stres, yumurtalık kisti oluşmasına büyük etki etmektedir. Çok stresli ve yorucu işte çalışan kadınlarda yumurtalık kisti daha çok görülmektedir.

Hava Kirliliği: Hava kirliliği kadın hastalıkları noktasında oldukça büyük zararlara sahiptir. Hava kirliliği bulunan bölgelerde oturan kadınlarda yumurtalık kistine daha çok rastlanmaktadır.

Sigara – Alkol: Alkol ve sigara tüketimi, yumurtalık kisti oluşma ihtimalini arttırmaktadır. Bu nedenle genetik olarak yatkınlığı olan kişilerin alkol ve sigaradan uzak durmaları gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır © SağlıkÇözümleri - 2019