Sağlık Çözümleri

Tüp Bebek Uygulamasının Aşamaları

Tüp Bebek Uygulamasının Aşamaları

Tüp bebek tedavisi, bebek sahibi olamayan çiftlerin, bebek sahibi olmak için başvurdukları önemli bir yöntemdir. Gün geçtikçe teknolojinin ilerlemesi, sağlık ile alakalı tüm alanlarda olduğu gibi tüp bebek tedavisinde de birtakım gelişmelerin olmasını sağlamıştır. Tüp bebek tedavisi uzun bir zamanı gerektiren bir sabır işidir. Çünkü bu tedavi, çeşitli aşamaları içinde barındırmaktadır. Bu aşamalarda yapılması gereken her bir nokta özenle yerine getirilirken, olumlu bir sonuç alınması yönünde her zaman umutlu ve enerjik olunması gerekmektedir. Tüp bebek uygulamasının aşamaları tedavi açısından önemlidir.

Tüp Bebek Uygulamasının Aşamaları

Tüp bebek uygulamasının aşamaları, 5 farklı aşamayı içinde barındıran bir tedavi yöntemidir. Tüm aşamaların tamamı, 4 haftalık bir süre zarfında tamamlanmakta ve sonuçlar beklenmektedir. Genel olarak bakıldığında bu beş aşamadan ilki, tüp bebek aşamaları, tüp bebek tedavisinin taşıdığı riskler, hamileliğin sağlanması için geçerli olan oransal ifadeler ve kullanılması gereken ilaçlar görüşülmektedir.

Tüp bebek tedavisi aşamalarından ikinci aşamada, tüp bebek tedavisi yaptıracak olan kimseye, birden çok miktarda yumurta ortaya çıkarılması amacı ile etkili bir ilaç tedavisi uygulanır. Uygulanan ilaç tedavisi ile hastanın bünyesinde gelişen olumlu durum, ultrason gibi çeşitli görüntüleme yöntemleri ile ve çeşitli kan testleri ile kontrol edilir.

İkinci aşamada olumlu sonuçların ortaya çıkması ile araya belli bir zaman koyulur. Bu zaman aralığında yeterli boyuta ulaşmayı başarmış olan foliküller, OPU adı verilen bir yöntem aracılığı ile toplanmaktadır. Bu yöntemin kullanılma amacı ise toplanan foliküllerin içinde yer alan yumurtaların alınması amacıdır. Bu uygulamanın yanı sıra, diğer partner olan erkekten de sperm örneği alınır. Daha önce OPU yöntemi ile kadından alınan foliküller aracılığı ile elde edilen yumurtalar ile erkekten alınan sperm örneği laboratuvar ortamında birleştirilir.

Ortaya çıkan embriyolar ise laboratuvar ortamında sürekli olarak kontrol edilir. Bu süre, gelişmekte olan embriyoların anneye nakledilmesi anına kadar sürer. Bu aşamanın ardından belirlenen en uygun zamanda 1 yada 2 adet olan gelişmiş embriyonun, anne rahmine transferi sağlanır.

Tüp Bebek Tedavisinin Başarısını Etkileyen Faktörler

Tüp bebek uygulamasının aşamaları her çift üzerinde farklı bir süreci tanımlıyor olabilir. Anne baba adayı olan çiftler, tüp bebek tedavisi uygulamasından farklı nitelikte sonuçlar alabilirler. Anne baba adayı çiftlerin tüp bebek tedavisinden aldıkları verimin değişmesinde farklı faktörlerin etkisi söz konusudur. Pek çok çift tüp bebek tedavisinden, ilk denemelerde olumlu netice alabilmektedir. Ancak bir o kadar oranda bulunan çiftler de tam tersi olumlu olmayan sonuçlarla karşılaşabilirler. Bu durum da, söz konusu olan faktörlere bağlı olarak gelişen bir durumdur. Bu faktörlerin başında, kısırlık gelmektedir. Kısırlık, sebebi bilinmeyen bünyesel bir sorundur. Bu sorunun sebepleri halen tıp dünyasında aydınlatılamayan noktaları tanımlamaktadır.

Uygulanan işlemlerin kalitesi de önem arz eden faktörler arasında yer alır. Bu noktada tüp bebek tedavisinin uygulandığı yer büyük önem arz eder. Bu işlemin gerçekleştirildiği yer, bir hastane olabildiği gibi özel bir klinik de olabilir. Bu yerlerde uygulanabilen tüp bebek tedavisi bazı durumlarda ciddiyetten uzak gerçekleştirilebilir. Bu durum da tüp bebek işleminin başarısız olmasına neden olur. Ancak bu durumun tam tersinin gerçekleşmesi de olasıdır. Her zaman umutlu olmak, tüp bebek tedavisinde önemli noktalardan bir tanesidir.

Tüp bebek tedavisinde başarıyı etkileyen diğer bir faktör de, işlemde kullanılan söz konusu sperm ve yumurtanın kalitesidir. Bu da bünyesel bir faktördür. Sağlıklı yumurta ve spermlerin başaramayacağı hiçbir şey olamaz. Bu noktada da olumlu olmanın, tüp bebek tedavisinde büyük yararı görülür. Anne adayına transferi sağlanan yumurtaların sayısı da süreci etkileyen noktalardan bir tanesidir. Ayrıca transfer edilen bu yumurtaların, anne rahmine tutunabilme süreçleri de büyük önem taşıyan noktalar arasındadır.

Son olarak tüp bebek tedavisinde lokasyonel faktörler de etkili olmaktadır. Bu faktörler, uygulanan tüp bebek işleminin yapıldığı laboratuvar ortamıdır. Bu işlemi gerçekleştiren uzman ekip, bu konuda daha önce de önemli başarılara imza atmış ise tedaviden olumlu sonuçlar almak çok yüksek ihtimalle mümkündür. Her şeyden önemlisi psikolojik olarak rahat olmak ve olumlu bir tavır takınmak tüp bebek tedavisi için çok önemlidir. Tüp bebek uygulamasının aşamaları tam olarak olumlu sonuç odaklıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır © SağlıkÇözümleri - 2019