Sağlık Çözümleri

Hamilelikte 32. Hafta (Anne ve Bebekteki Değişimler)

Hamilelikte 32. Hafta (Anne ve Bebekteki Değişimler)

Hamileliğinizin 32. haftasında ağrılarınız artabilir. Bu hafta sizin için biraz zor geçecek bir hafta. Bel ağrılarınız ve çeşitli eklem ağrılarınız bu hafta şiddetini arttırabilir. Bunun nedeniyle karnınızın biraz daha büyümüş olmasıdır. Karnınız genişledikçe rahminize ve midenize baskı da artar. Bu durum kasık ağrılarına ve mide yanmalarına sebep olur. Doğum zamanına çok yaklaştığınız için bel ağrıları olması normaldir. Asıl korkulması gereken durum bu bel ağrılarının şimdiye kadar hiç olmamasıdır. Eğer böyle bir durumdaysanız hemen doktorunuza başvurmanız gerekir. Bu ağrıların başlıca sebebi genişleyen rahminiz ve bebeğinizin ağırlığıdır. Bu yüzden bu ağrıların mutlaka olması gerekir. Aksi halde bebeğinizde veya rahminizde bir problem oluşmuş olabilir.

Hamilelikte 32. Haftada Annedeki Değişimler:

Hamilelikte 32. Hafta artık hareketleriniz daha da zorlaşabilir ve nefes darlığı sorunuyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu yüzden çok sık hareket etmemeniz gerekir. Ufak tefek egzersiz hareketleri dışında sizi zorlayacak eğilme ve doğrulma hareketlerinden kaçınmalısınız. Bu dönemde dengede durma problemi de yaşayabilirsiniz. O yüzden bir yere gideceğiniz zaman mutlaka yanınızda biri bulunmalı. Hamileliğinizin bu döneminde erken doğum riskleri de artıyor. Doktorunuz rutin kontrollerde rahminizde açılma olup olmadığına mutlaka bakacaktır. Bu yüzden kontrolleriniz asla ihmal etmemelisiniz. Bir sorun olduğunda eğer kıpırdayamayacak durumdaysanız doktorunuza telefon ile ulaşmayı denemelisiniz. Ayrıca bu dönemde artık doğumu yaptıracak doktorun kim olacağına da karar vermeniz gerekir.

Hamilelikte 32. Haftada Bebekteki Değişimler:

Bebeğinizin kilosu artık neredeyse 2 kilo civarında. Boyu ise 42 cm civarına ulaştı. Günden güne irileşen bebeğinizin hareketleri de sıklaşıyor. Artık bu haftada alacağınız kiloların yarısı bebeğinize gidecektir. Çünkü o bu dönemde büyük bir hızla kilo alıyor. Sizin de kilo alımınız arttı ama bunun çoğu bebeğinize gittiği için vücudunuz hemen hemen aynı görünecektir. Bu hafta bebeğinizdeki en önemli gelişme cildindedir. Onun cildi artık bir pamuk gibi yumuşacık oldu ve vücudunda minik minik tüylenmeler oluşmaya başladı. El tırnakları, ayak tırnakları ve saçı gerçek görünümüne ulaştı. Parmakları aldığı kilolardan dolayı dolgunlaştı ve boğumları belirginleşti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır © SağlıkÇözümleri - 2019