Sağlık Çözümleri

Hamilelik Sürecinde Sigara Kullanımının Zararları

Hamilelik Sürecinde Sigara Kullanımının Zararları

Gebelik oluşumunda olumsuz etkileri ile dikkat çeken sigara hamile kalma şansını azaltmaktadır. Hamile kalmayı olumsuz etkilemesinin yanı sıra hamilelik sürecinde de sigara kullanımı büyük risklerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Sigaranın hamileliğe etkisi devam eden gebeliklerde düşük riskini artırırken erken doğum ihtimalini de ortaya çıkarmaktadır. Bebek ve anne açısından büyük risklerin ortaya çıkmasına neden olan sigara kullanımına çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Anne ölümlerine yol açabilecek durumlar da söz konusu olabilmektedir. Bebek ölüm riskine yol açabilecek bir etkiye sahip olan etkenler dışında doğumun sezaryen ile yapılma zorunluğu da oluşturabilmektedir.

Hamilelik Sürecinde Sigara Kullanımının Zararları

Sigara içerisinde bulunan kimyasalların vücuda girmesi ile birlikte direkt bebeğe ulaşımı söz konusudur. Annenin tükettiği her şeyden alan bebek eşin içinde etkiyi doğrudan almaktadır. Nikotin ve karbon monoksit içeriği ile sağlıklı oksijen alımına engel teşkil etmektedir. En ideal olanı hamilelik öncesi sigara kullanımı bırakarak vücudun temiz bir şekilde kalmasıdır. Sigara bırakmayan anne adayları da normalde içtiği miktardan çok daha az tüketim yapmaları doğru olacaktır. Tamamen bırakılması hem anne sağlığını hem de bebek sağlığını olumlu yönde etkiyecektir. Sigaranın hamileliğe etkisi değerlendirmesine bakıldığı zaman sürekli tüketim yapanların bırakma oranı çok düşük olarak görünüyor.

Pasif İçiciliğin Hamiliğe Etkisi

Sigara içilen yerlerde sigara ile herhangi bir bağlantısı olmayan ve kullanmayan kişilerin bulunması ciddi etkilerin oluşmasına neden olmaktadır. Pasif içicilik olarak adlandırılan bu durum hamilelik döneminde ki kadınların fazla etkilenmesine ve bebeğin ciddi zararlarla karşılaşmasına neden olmaktadır. Hem annenin hem de bebeğin büyük riskler taşımasına neden olan bu durum karşısında önlemler alınması gerekir. Temiz oksijenin bebekle buluşmasına engel teşkil etmesi de bebek gelişimde sorunlar oluşabilmektedir. Ölüm riski ve erken doğum gibi etkilerin yanı sıra bebeğin engelli olması da söz konusu olabilir. Beyinsel gelişimin çok önemli olduğunun farkı varılması ve buna göre hareket edilmesi son derece önemlidir. Hamilelik sürecinde her zaman kontrolü üst seviyede tutmak ve tüm riskleri en aza indirmek gerekir. Belirleyici özellikleri iyi tespit etmek ve daha sağlıklı bir şekilde süreci tamamlamak bebeğin yaşam kalitesi için gerekliliklerdendir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır © SağlıkÇözümleri - 2019