Sağlık Çözümleri

Epidural Doğum Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

Epidural Doğum Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

Anne ve baba adayları, bazen merakla, bazen heyecanla bazense yorgunlukla geçen 9 ay 10 günün ardından yolun sonuna; yeni bir dönemin başlangıcına ulaşmış olacaklardır: Doğum.

Doğum Nedir?

Doğum, gelişimini tamamlamış bebeğin anne karnında çıkarak, dünyaya gelmesidir. İlk bakışta korkutucu ve riskli gibi görünen doğum, temelde çok basit bir süreci kapsamaktadır. Anne adayı, hamile kaldığı andan i tibaren gerek değişen hormonları; gerekse rahim yapısındaki dönüşümler ile bebeğin gelişimine doğal olarak ayak uydurmaya başlar. Bu nedenle vücut hazır olduğunda ve bebek de hazır olduğunda doğum gerçekleştirmek oldukça kolaydır.

Doğum yapacak anne adaylarından birçoğu normal doğum yapmak isterler. Fakat normal doğumda yaşanan ağrı ve sancı hissinden çekinirler. Nasıl yapılacak, dayanabilecek mi, doğum sırasında bir sorun olursa sezeryana geçmek zorunda kalınırsa gibi sorularla boğuşurlar.

Doğum Yöntemi Nasıl Seçilmelidir?

Doğum yöntemi seçilirken öncelikle uyulması gereken ilk kural, doktor önerisi almaktır. Anne ve bebek sağlığı açısından çok daha sağlıklı olan yöntem normal doğum yöntemidir. Bu yüzden doktorlar normal doğumu önermektedirler. Bebeğin doğum kanalına ters girmiş olması, doğum sırasında sıvı kaybının normalden fazla olması, bebeğin sıvısının azalması ya da bebeğin eşinin kendisinden önce gelmesi gibi durumlarda anne adayının tercihine bakılmadan sezeryan uygulaması yapılmalıdır. Çünkü bu gibi durumlarda normal doğum mümkün değildir. Doğum yöntemi seçilirken anne ve bebek sağlığı düşünülerek tercih yapılamlıdır.

Ağrısız Normal Doğum Yapılabilir Mi?

Ağrısız normal doğum yapılabilir. Bunun ismi Epidural Doğumdur. Epidural doğum, annenin sırt bölgesindeki epidural boşluğa enjekte edilen ağrı kesici ve uyuşturucu ilaç ile anne adayının çekebileceği acı hissinin kaybedilmesidir.

Epidural Yönteminin Avantajları Nelerdir?

Epidural doğum sırasında anne herhangi bir ağrı ya da acı hissetmez. Doğum sırasında kendini sıkma, itme ve kasılma hareketlerini yapacak kas hakimiyetine de sahiptir. Doktorun yönlendirmeleri doğrultusunda kas hareketlerini kontrol eden anne, hem ağrısız hem de normal doğum yapma şansı yakalar.

Epidural doğum yöntemi sayesinde annenin karnında herhangi bir iz kalmaz, anne dikişlerin iyileşmesi ve alınması süreçlerinden kurtulmuş olur.

Epidural doğum sonrasında anne sanki normal doğum yapmış gibi kolaylıkla kendisini toparlayarak çok kısa bir sürede iyileşir ve ayağa kalkar.

Epidural Yöntemin Dezavantajları Nelerdir?

Epidural doğum tercih eden anne, doğum sonrasında baş ve boyun ağrısı hissedebilir. Bu noktada doktorun verdiği ağrı kesiciler kullanılmalıdır. Epidural doğum sırasında ağrı ve acıda kesilme; kasılmalarda ise azalma olduğu için doğum normal doğuma göre biraz daha uzun sürebilir. Bu noktada bebeğin doğum kanalının neresinde olduğu dikkate alınmalıdır.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır © SağlıkÇözümleri - 2019