Sağlık Çözümleri

Bebeklerde Kabızlık Nasıl Tedavi Edilir?

Bebeklerde Kabızlık Nasıl Tedavi Edilir?

Bebeklerde kabızlık annelerin sık karşılaştığı bir problemdir. İshalin tam tersi olarak dışkılama sıklığında azalma, ağrılı ve sert dışkılama olarak tanımlanmaktadır. 1 yaş ve 5 yaş arası bebeklerde sık görülmektedir. Pek çok nedeni vardır. Bebeklerde kabızlık genellikle geçici bir süreliğine yaşanır. Erken verilen tuvalet eğitimi, yanlış beslenme ve diyet değişikleri kabızlığın nedenleri arasında sayılabilmektedir. Kabızlık, mide bulantısı ve kusma, ateş, dışkıda kan, kilo kaybı gibi birçok soruna davetiye çıkardığı için annelerin korkulu rüyasıdır. Kabızlık için atılabilecek en önemli adım bebeklerinize lif bakımında zengin gıdaların verilmesidir. Önlemenin diğer yolu, çocuğun tuvalette oturmasının sağlanmasıdır. İçecekler ve ılık bir banyo dışkılama sorununa iyi gelecektir. Özellikle kabızlık sonrası çocuklarınız istemsiz kaka kaçırabilmektedir bu durumda asla cezalandırmamalısınız. 1 ve 4 yaş arasında ki çocuklar günde 1 veya 2 kez dışkılama yapmaktadır.

Bebeklerde Kabızlık Nedenleri

Kabızlığın bir nedeni ağrılı barsak hareketleridir. Çocuğunuz ağrılı bir dışkılama yaşamamak için kakasını tutacaktır. Yetişkinler bu durumu uygunsuz olduklarını düşündükleri anda erteleyebilir ancak durum uygun hale gelince tuvalet ihtiyaçlarını giderebilirler ancak çocuklar için bu eğitimle mümkün hale gelebilecektir. Ağrılı barsak hareketini hisseden çocuk bunu sürekli erteleyecek ve alışkanlık haline getirebilecektir. Bu durumu hareketlerine bakarak anlamak mümkündür. Örneğin bacaklarını çaprazlar, kalçalarını sıkar ve ifadesinde değişiklik gözlemlenir. Bu nedenler dışında oyunu bırakmama isteği ve başka bir evde tuvalete gitmeme isteği kabızlığa neden olacaktır.

Bebeklerde Kabızlık Ve Tedavisi

Bebeklerde kabızlık durumunu nasıl anlarız? Öncelikle kakası çok serttir. Bebek bu durumda dışkılamasını daha az yapmaya başlar. Örneğin günde üç dört kes kaka yapıyorsa bu durum birkaç günde bir kaka yapma durumuna dönüşecektir. Eğer bebeğiniz iki üç dakika içinde ıkınma ve kızarmaya rağmen kakasını çıkaramıyor ise ve acı duygusunu ağlayarak ifade ediyorsa kabızlıktan bahsedilebilecektir.

Bebeklerde kabızlık durumunun önüne geçmek için beslenmede daha fazla lifli gıdalar yer almalıdır. Anne sütü alan beklere ek su verilmesi önerilmeyen bir durumdur. Ancak ek gıdaya geçildiğinde su verilmelidir. Öğün aralarında püresine ek olarak sıkılmış erik suyu, elma suyu, şeftali suyu ve armut suyu verilebilir. 4 aylık bebeklerde günde 60 ile 120 ml. meyve suyu verilebilir. 4 ile 8 ay arası bebeklerde meyve suyu miktarı 180 ml. olabilmektedir. Pirinç unu yerine tam tahıllı katı gıdaların verilmesi ek lif sağlayacaktır. İnek sütüne alerjisi olan bebekler için evde yoğurdun mayalanması doğru bir hareket olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır © SağlıkÇözümleri - 2019