Sağlık Çözümleri

Kan Şekerini Kontrol Altına Almanın 10 Kolay Yolu!

Kan Şekerini Kontrol Altına Almanın 10 Kolay Yolu!

 Kan şekeri seviyeleriniz gün boyunca dalgalanır. Kan şekerinizdeki yükselişler karşısında kendinizi yorgun ve susamış hissedebilirsiniz. Ya da kan şekerinde bir düşüş yaşarsanız, sinirlilik veya baş dönmesi hissedebilirsiniz. Kan şekeri seviyenizi dengede tutmak için diyetinizi kontrol altına alın ve günlük alışkanlıklarınızda düzenlemeler yapın.

Ağız kuruluğu,görme bozukluğu ve aşırı susamadan muzdaripseniz kan şekerini kontrol altına almanın 10 kolay yolu!

 1. Kompleks karbonhidratlar seçin.

 Tüm karbonhidratların glikoza dönüşmesine rağmen, kompleks karbonhidratların vücudunuzdaki işleyişi daha uzun sürer. Tam tahıllar, sebzeler ve meyveler gibi düşük glisemik endeksli yiyecekleri seçin. Yüksek glisemik endeksli gıdalardan kaçının çünkü bunlar kan şekerinizin ani olarak yükselmesine neden olur.

 Patates, beyaz pirinç, şekerli içecekler ve genellikle beyaz unla yapılan işlenmiş yiyeceklerden uzak durmaya çalışın.

 2. Kafein alımınıza dikkat edin.

 Bazı insanlar kafeine duyarlı değildir, bazıları ise kan şekeri seviyelerinde hızlı bir artış olduğunu fark eder. Kan şekerinizin değişken olduğunu fark ederseniz, vücudunuzun kafeine nasıl tepki verdiğini gözden geçirin ve kafein alımınızı azaltmayı unutmayın.

 3. Şeker içermeyen yapay tatlandırıcılı yiyeceklerden kaçının.

 Suni tatlandırıcıların kan şekeri seviyelerindeki etkisini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulurken, yapay tatlandırıcılar vücudunuzun kan şekeri dengesini bozabilir. Şekersiz gıdalar şekerlere dönüşen karbonhidratlar içerdiğinden kan şekerinizin yükselmesine neden olabilir. Onlardan etkilendiğinizi fark ederseniz, yapay tatlandırıcıları azaltmaya hatta kesmeye çalışın.

 4. Porsiyonlarınızı küçültün ve öğün sayısını arttırın.

 Gün içerisinde sadece birkaç büyük öğün yemek yemek, kan şekerinizin yemekten hemen sonra ani yükselmesine ve öğünler arasında uzun bir süre aç kalmanıza neden olabilir. Kan şekeri seviyenizi gün boyunca az ve sık yiyerek koruyun. Porsiyon boyutlarını küçültmeyi unutmayın.

 Aynı zamanda aşırı yağlı yiyecekler yemekten de kaçınmalısınız, çünkü bunlar kan şekeri seviyenizi ani olarak yükseltebilir.

 5. Sağlıklı bir diyet programına bağlı kalın.

 Yağsız proteinleri seçin, daha fazla meyve ve sebze yiyin, az yağlı süt ürünleri yiyin ve kan şekeri seviyenizi izlemeye devam edin.

 6. Daha fazla su için.

 Günde en az 8 ila 10 bardak su içmelisiniz. Kan şekeri seviyeniz yüksek seyrediyorsa, susuzluğunuzla savaşmak için daha fazla su içmeniz gerekebilir. Su ve şeker içermeyen içecekleri seçmeye çalışın. Örneğin spor içeceklerinden kaçının. Bunlar enerji için karbonhidratlar içerirken, vücudunuz bunları hızla şekere çevirir. Suya ek olarak, bitkisel çaylar içebilirsiniz.

 7. Egzersiz yaparken kan şekerinizi takip edin.

 Kan şekeri seviyeleriniz egzersiz yaparken düşebilir. Bunun nedeni vücudunuzun egzersiz sırasında yakıt olarak şeker kullanmasıdır. Ayrıca, diyabetli insanların sıklıkla egzersiz yapmaları söylenir. Egzersiz yaparken kan şekeri seviyenizi izleyin ve hızlı oynamalara neden olan aşırı egzersizlerden kaçının. Yoğun egzersiz, kan şekerinizi saatlerce düşük olmasını sağlayabilir, böylece egzersiz yaptıktan sonra bile kan şekerinizi bir süre daha izlemeyi sürdürmelisiniz.

 8. Yatmadan önce bir şeyler atıştırın.

 Uyurken kan şekeriniz düşebilir. Bu, ertesi gün yorgun veya uyuşuk hissetmenize neden olabilir. Bunu yaşıyorsanız, yatmadan önce kan şekerinizi yüksek tutmanız için atıştırın. Patlamış mısır, bir avuç fındık ya da bir kase yulaf ezmesi yiyebilirsiniz.

 9. Alkol alımınızı azaltın.

 Alkol, kan şekerinizin yükselmesine neden olabilecek şeker ve karbonhidrat içerir. Bundan kaçınmak için, mümkün olduğu kadar alkolden uzak kalmaya çalışın.

 10. Stres gevşeme tekniklerini deneyin.

 Zihinsel, fiziksel veya duygusal stres kan şekerinizi yükseltebilir. Yoga stres ile mücadele ve kan şekeri düzeylerini düşürmek için oldukça faydalıdır. Ayrıca stresten uzak kalmayı, meditasyon yapmayı, gevşeme ve nefes tekniklerini deneyebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır © SağlıkÇözümleri - 2019