Sağlık Çözümleri

Dudak Çatlaklarına Doğal Çözüm

Dudak Çatlaklarına Doğal Çözüm

Soğuk ve hava değişiklikleri nedeniyle dudaklarda çatlaklar oluşur. Kurumuş ve çatlak dudaklar kötü bir görüntü ortaya koyar. İlaç kullanamıyorsanız, dudak çatlaklarına evde yapabileceğiniz doğal çözümler bulunuyor.

Kuru ve çatlak dudaklar yemek yerken ve su içerken rahatsızlık verir. Vücudun en hassas kısmı dudaklardır. Kuru ve çatlak dudakların güneş veya rüzgar nedeniyle olabileceği gibi birçok nedeni bulunur. Bu durum başka bir hastalığın habercisi olabilir.

Dudakların Kurumasının ve Çatlamasının Nedenleri

Sigara içmek dudaklarda leke bıraktığı kurumasına ve çatlamasına neden oluyor.

Farklı hastalıklar nedeniyle kullandığımız ilaçlar

Alerji hastalıkları

Soğuk hava

Vitamin eksikliği

Su içmemek

Diş macunları ve takviye ürünler

Nefes almak

Güneş

Kozmetik ürünleri

Kuru ve Çatlak Dudak Belirtileri

Dudaklarınızın kurumuş veya çatlak olmasını anlamak çok kolay. Dudak üzerinde şişme, kızarıklık, soyulma ve dökülme en önemli belirtileridir.

Kuru ve Çatlak Dudaklara Doğal Çözüm Önerileri

Gül Yaprağı

Dudakların nemli kalmasını sağlamak için gül yaprağı kullanabilirsiniz. Ufak bir kasenin içine ılık su yapın. İçine bir avuç gül yaprağı koyun ve bekleyin. Lapa kıvamına gelene kadar el veya blender yardımıyla karıştırın. Gece yatmadan önce dudaklarınıza sürün. Dudaklarınızda bulunan kuruluk, çatlak ve tahrişleri önleyecektir.

Süt Kreması

Süt kremasının içinde bulunan yüksek yağ sayesinde dudaklarınızı nemlendirebilirsiniz. Gece yatmadan önce dudaklarınıza sürebilirsiniz.

Su

Vücuttaki su kaybı birçok hastalığın habercisi olabilir. Su tüketiminin az olması ve kaybı dudak çatlamasına da neden oluyor. Günde en az 8 veya 10 bardak su tüketerek vücudumuzun su ihtiyacını karşılamalıyız.

Aloe Vera Bitkisi

Aloe Vera bitkisi sağlık ve kozmetik alanında çok kullanılır. Aloe Vera bitkisinin yaprağını kesin. İçinden sıvı bir jel çıkacaktır. Bu jeli dudaklarınıza sürebilirsiniz.

Şeker

Ölü hücrelerin temizlenmesinde şeker önemli rol oynar. Bir kabın içine iki yemek kaşığı şeker ve balı karıştırın. Dudaklarınıza sürün ve ovalayın.

Hindistan Cevizi Yağı

Doğal nemlendirici olarak bilinir. Katı haldeki hindistan cevizi yağını krem gibi dudaklarınıza sürebilirsiniz. Dudaklarınızın nemli kalmasına yardımcı olacak.

Salatalık

Her mutfakta bulunan sebzelerden bir tanesi salatalıktır. Salatalığı kesin ve çekirdekli olan kısmını hafif bastırarak dudaklarınıza sürün. Yaklaşık 20 dakika sonra ılık suyla yıkayın. Günde en az bir kere bunu tekrarlayın.

Bal

Anti bakteriyel özelliğe sahiptir. Doğal bal alıp, dudaklarınıza sürün. Dudaklarınızı yumuşatacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır © SağlıkÇözümleri - 2019