Sağlık Çözümleri

Diş Ağrısı Tedavi Yöntemleri

Diş Ağrısı Tedavi Yöntemleri

Çok çeşitli nedenler sonucunda maruz kaldığımız diş ağrısı, anında çözüm aradığımız, ağrısına dayanamayacak kadar zorlandığımız bir tür rahatsızlıktır. Dişlerin darbe ya da hastalık sonucunda hasar görmesi ya da diş yapısında meydana gelen aşınma, çürüme ya da dökülme durumları diş ağrısına neden olabilmektedir. Diş ağrısı ile baş etme yöntemleri, çok sayıda çeşide sahip olup; hangi yönteme başvurulursa başvurulsun, hekime gitmenin kaçınılmaz olduğu bir durumdur.

Diş Ağrısı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

  • Diş Hekimi: Diş ağrısı ile kalıcı baş etme yöntemi diş hekiminden yardım almaktır. Çok geç saatlerde ve hekime ulaşmanın çok da mümkün olmadığı durumlarda ise ağrı kesici bir hap ile geçmesine destek sağlanabilir.
  • Fırçalamak: Diş fırçalama, diş ağrısını kalıcı olmasa da geçici bir süre dindiren önemli bir diş ağrısı tedavisi yöntemidir. Eğer dişte çürük ya da aşınma var ve dolgu ya da türevi bir işlem gerekiyorsa, diş ağrısını çözmek için fırçalamak yeterli olmayacaktır. Bu nedenle fırçalama işleminden sonra hekime ulaşmak en faydalı yöntemdir.
  • Sirkeli Su: Diş ve diş etleri üzerinde biriken bakterilerin temizlenmesi noktasında sirkeli su ile yapılan gargara, etkili bir ağrı kesici görevi görebilmektedir.
  • Tuzlu Su: Dişlerin temizlenmesinde kullanılan diğer bir doğal yöntem tuzlu su gargarasıdır. Tuzlu su ile yapılan gargara, dişlerin çürümelere karşı korunmasında etkili bir özelliğe sahiptir. Fakat ağızda bulunan çürük ve hasar görmüş dişler için mutlaka ve mutlaka diş hekimine başvurmak gerekmektedir.
  • Karanfil – Karanfil Yağı: Dişlerin oldukça sık ve keskin ağrıdığı durumlarda karanfil çiğnemek ya da küçük bir pamuğa karanfil yağı damlatarak dişe bastırmak, ağrı kesici özellik göstermektedir. Ağrıyan dişin uyuşmasını sağlayan bu yöntem, dişin geçici bir süre ağrı ve sızı hissetmemesine yardımcı olur.
  • Sarımsak: Ağrıyan, özellikle çürük dişler üzerinde etkisi olan sarımsak, diş üzerindeki bakterilerin zarar görerek etkisiz hale gelmesini sağlar.
  • Zerdeçal: Su ile kıvam verilerek; ağrıyan diş üzerine macun gibi sürülen zerdaçal da ağrı kesici nitelik taşımaktadır.
  • Maydanoz Suyu: Katı meyve sıkacağı yardımı ile bir demet maydanoz sıkıldığında ortalama 1 bardaklık su ortaya çıkmaktadır. Çıkan maydanoz suyu ile ağzın tamamı düzenli olarak gargara yapılarak, maydanozun ağrı kesici özelliğinden faydalanılabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır © SağlıkÇözümleri - 2019