Sağlık Çözümleri

Hamilelikte Çok Kilo Almamanın En Etkili Yolları

Hamilelikte Çok Kilo Almamanın En Etkili Yolları

Hamilelikte Çok Kilo Almamanın En Etkili Yolları

Hamilelikte kilo almamak için hazırlanan uygulamalara uymak her vakit basit değildir. Genellikle herkesin sizi yemeye teşvik ettiği bu devrede kilonuzu denetim etmeniz biraz zor olabilir. Fakat hamilelikte çok daha kilo alabilmek sezaryen doğum ve prematüre doğuma neden olabilir. Hamileliğiniz aşırı kilo ya da obezite durumunda iken başladı ise bile önerilen kilo aralığında kalırsanız gebelik şekeri gibi sağlık sorunları tehlikesini azaltabilirsiniz. Bundan dolayı hamilelikte çok kilo almamanın en etkili yolları konusunda bilgiler vereceğiz.

Aşağıda hekimlerin ve beslenme uzmanlarının hamileler için tavsiye ettiği birtakım ipuçları bulunmaktadır.

Mümkünse çok kilolu iken hamile kalmayın

Hamile kalmadan evvel yapabileceğiniz en iyi şey hamileliğe sıhhatli bir kiloda başlamaktır. Çocuk düşünme durumundaysanız bu devrede hekiminize ve diyetisyeninize danışarak beden/vücut kütle indeksinizi hesaplatınız ve gerekiyorsa kilo veriniz.

Az ama sık sık yiyin

Bebeğinizi beslemek için gün içinde çok kaloriye gerek yoktur . Yapılan çalışmalar hamileliğin 3-6 aylık zamanında günlük fazla olarak 340, 6-9 aylık devresinde de fazla olarak 450 kalorinin yeterli olacağını göstermektedir. Fakat aşırı kilolu ya da aşırı zayıfsanız bu sayılar değişebilir. Çok yemeniz değil, azda olsa sağlıklı ve besleyici şeyler yemeniz mühimdir.

Öğünler arasında sıhhatli ara öğünler yapın. Üç saatte bir ara öğün gerçekleştirmek öğünlerde aşırı yemenize engel olacaktır. Böylece bebeğinize sıhhatli gıdalar vermenin yanı sıra kan şekerinizi de belirli bir seviyede tutmanız sağlanacaktır. Ara ve ana öğünlerde protein, lif ve sağlıklı yağlar ile yapılan besinler tüketin.

Sıvı tüketin

Hamilelikte susuz olarak kalmaktan kaçının. Öğünler arasında yeteri kadar su içerseniz daha düşük acıkırsınız.

Günlük 1.5-2 litre su tüketin. Bazı diyetisyenler fiziksel haline göre bu oranın attırılmasını tavsiye etmektedir.

Hamilelikte aldığınız gıdaların tam anlamıyla öğütülebilmesi için sindirim sistemi yavaşlar. Bu da kabızlığa neden olabilir. Yeterince sıvı tüketmeniz kabızlığın geçmesine yardım edecektir.

İsteklerinizi kontrol edin

Kimse sizden 9 ay süresince dondurma yememenizi bekleyemez. Fakat sizin ve bebeğinizin gereksinim duyduğu protein ve sıhhatli yağlar bu arzularınızı planlamanıza yardım eder. Mesela yediğiniz sıhhatli besinlerin beraberinde daha düşük ve sağlıklı olan bir seçeneği az oranda tüketebilirsiniz. Fakat bunu çok sık yapmamalısınız.

Nişasta

Karbonhidratlar mide bulantısı ve kusmaya karşı hamile kadınların en iyi arkadaşıdır. Fakat beyaz pirinç ve makarna gibi nişastalı ürünler tam tahıllarla beraber gelen gıdaları almadan kan şekerinizin artmasına sebep olur.

Kahverengi pirinç, tam tahıllı ekmek ve makarnalar gibi karmaşık karbonhidratlar sizin için daha besleyicidir ve sizi tok tutar. Hem de gün içinde sağlıklı olmayan yiyeceklere olan isteğinizi azaltır.

Hafif bir yürüyüş programı yapın

Yürüyüş hamile bir bayanın gerçekleştireceği en güzel etkinliklerden bir tanesidir. Egzersize yeni başlayan anne adayları için günde 10 dakika ile başlaması tavsiye edilir. Bunu bedeninizin haline göre vakitleri arttırınız. Rahat hissettiğiniz anlarda yürümeye devam edebilirsiniz.

Hareketli yaşamınızı kesmeyin

Hamilelikten evvel aşırı dinamik bir işiniz ya da profesyonel bir spor yaşamınız varsa, kendinizi iyi hissettiğiniz zaman boyunca bunu devam ettirmemeniz için hiçbir neden yoktur. Fakat futbol, basketbol, voleybol, hokey gibi hareketli sporlardan uzak durunuz. Bebeğiniz büyüdükçe ve bedeninizin ağırlık merkezi değiştikçe yaptığınız hareket ve sporları değiştirebilirsiniz.

Ara sıra kaçamak yapın

Mesela bir dondurmayı ufak bir kaba koyup yiyerek daha büyük görünmesini sağlarsınız. Diyetisyenler hamile kadınların kendilerini en çok tercih edilen besinlerinden uzak tutmalarının psikolojik olarak onları daha zor bir hale getirebileceğini söylemektedir..

Kilonuz ile ilgili hekiminizle görüşün

Doktorunuz ya da ebenizle düzenli olarak ziyaretler esnasında kilonuz ile ilgili fikir alın. Başlangıçtan itibaren aldığınız kiloları derli toplu olarak takip edin. Kilo alım eğrisinde nerede bulunduğunuzu görmek için internette tespit edilen hamilelikte alınan kiloyu ön görü etmenize yardım eden ölçekleri kullanabilmeniz mümkün.

Hamilelikten sonra emzirmek Hamilelikten sonra kilo vermek için emzirmek iyi bir tekniktir ve çok kiloları atmanıza yardım eder. Hamilelik günde 600 kalori yakmanızı sağlar.

Hamilelikte çok kilo almamanın en etkili yolları

Hamilelikte çok kilo almamanın en etkili yolları konularını anlatmaya çalıştık. Umarız size faydalı olmuştur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır © SağlıkÇözümleri - 2019