Sağlık Çözümleri

Balık Kılçığının Mucizevi Faydaları

Balık Kılçığının Mucizevi Faydaları

Hepimizin bildiği üzere balık sağlıklı bir vücut için olmazsa olmaz gıdalardan birisidir. Folik asit, magnezyum, fosfor ve Omega-3 yağ asidi başta olmak üzere daha birçok faydalı vitamin ve mineral içeren balık hem bedensel hem de zihinsel gelişim için haftada bir kez tüketilmesi gereken bir besin maddesidir. Ancak vücudumuza fayda sağlayan balığın sadece eti değildir.

Çoğunlukla balık kılçığı gereksiz bir madde gibi görülerek atılsa da en az balığın eti kadar faydalı bir içeriğe sahiptir. Tam bir şifa deposu olan balık kılçığını tüketirken dikkat etmeniz gereken en önemli konu büyük boyuttaki kılıçları tüketmeden önce küçük parçalar halinde öğütmeniz gerektiğidir. Bunun dışında hamsi gibi daha küçük boyuttaki balıkları tüketirken kılçığıyla birlikte yemenizde herhangi bir sorun olmayacaktır.

 Balık Kılçığı Tüketmenin Faydaları

 • Balık kılçığı sahip olduğu faydalı vitamin ve minerallerle vücudun bağışıklık sistemini destekleyerek özellikle kış aylarına özgü hastalıklar olan grip, soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ya da nezle gibi çeşitli sağlık problemlerine karşı korunma sağlar.
 • İçeriğinde bol miktarda faydalı yağ asitleri bulundurduğu için kötü kolesterolü önlemeye yardımcı bir besindir.
 • Hemoglobin düzeyini ve vücudun demir dengesini düzenleyici bir etkiye sahip olduğu için kansızlık problemi olanların tüketmesi önerilen bir gıda maddesidir.
 • Balık kılçığı hücrelerin yenilenme sürecini hızlandırıcı bir özelliğe sahiptir. Bu yönüyle vücudun çeşitli bölümlerinde oluşan yaraların ve hasar gören dokuların daha kolay bir şekilde onarılmasını sağlar.
 • İyot yönünden zengin bir içeriğe sahip olan balık kılçığı nörolojik sistemlerin düzgün bir şekilde çalışması için bulunmaz bir nimettir. Özellikle gelişim çağındaki çocukların balık ve balık kılçığı tüketmesi hem bedensel hem de zihinsel gelişimleri üzerinde önemli ölçüde katkı sağlamaktadır.
 • Sahip olduğu bol miktardaki fosfor ile göz sağlığını güçlendirmeye yardımcı olur ve ilerleyen yaşlarda çeşitli göz rahatsızlıklarının oluşma ihtimalini büyük ölçüde azaltır.
 • Eklem ağrısı, romatizma ve kas ağrısı gibi sağlık problemi olan kişilerin bu tür şikayetlerinin azalması amacıyla haftada iki kez düzenli olarak balık kılçığı tüketmesi önerilmektedir.
 • Stres, depresyon, uykusuzluk gibi bazı ruhsal problemlerin azalmasına yardımcı olur.
 • Bazı araştırmacılar haftada en az bir kez düzenli olarak balık kılçığı tüketmenin kalp ve damar hastalıklarına yakalanma olasılığını düşürdüğünü ifade etmektedir.
 • Balık kılçığının içerisinde bulunan uyarıcı maddeler odaklanmayı güçlendirici bir etkiye sahip olduğu için konsantrasyon eksikliği, öğrenme bozukluğu ve hafıza problemlerinin ortadan kalkmasında etkilidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Elise Driggers dedi ki:

  Hi good job!

  Balık Kılçığının Mucizevi Faydaları | Sağlık Çözümleri – saglikcozumleri.com

 2. Süleyman dedi ki:

  Balık Kılçığının Mucizevi Faydaları konusu önemli bir konu idi faydalı bir yazı.

 3. İsmet dedi ki:

  Balık Kılçığının Mucizevi Faydaları konusunda güzel bir yazı olmuş teşekkürler.

Tüm Hakları Saklıdır © SağlıkÇözümleri - 2019