Sağlık Çözümleri

Mide bulantısına ne iyi gelir?

Mide bulantısına ne iyi gelir?

Mide bulantısı şikayeti olanlar bu yazımız tam sizin için. İşte mide bulantısına çözüm yolları burada. Bu yazısı mide bulantısına ne iyi gelir? sorularına cevap bulacaksınız.
İnsanın tadını kaçıran, gününü zehir eden mide bulantıları çoğu sebep yüzünden gerçekleşebilir. Bir hastalığa bağlı olarak, sinirsel, baş ağrısına bağlı veya yolculuk hakkındaki meydana gelebilecek bu hale faydası olacak çözüm yolu var. Mide bulantınızın başlanğıcını azaltmak veya tamamıyla ortadan kaldırmak için tercih edebileceğiniz bitkisel çözümler ile hızlıca bu rahatsızlığı ortadan kaldırmanız olası olacaktır.

Arada sırada midenizdeki bulanmayı daha öncesinde belli olabilir, birden gelen bu hal ile ne olduğunuzu şaşırabilirsiniz. Mide bulantısını engellemek ve kusmayı gidermek için kullanacağınız bitkiler ile bu sıhhat probleminizi kabusunuz olmaktan çıkarabilirsiniz. Mutfağınızda bulunan birtakım bitkiler bulantınızı ve kusmayı geçirmede son derece tesirli çözümler verirler. Eğer altta yatan zehirlenme, gebelik veya çok daha ciddi bir sıhhat sorunu yoksa bu normal çözümleri gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Eğer çok kuvvetli bir bulantı var ise ve 24 saatten daha fazla zaman geçmediyse kesinlikle anında hekiminize danışmalısınız.

Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Mide bulantısı çoğu değişik sebeplere sahip olabilir ve bu halden tamamıyla kurtulmak pek de olası olmayabilir. Fakat, bulantıyı birtakım tekniklerden yararlanarak hafifletmeniz mümkün olabilir.

Mide Bulantısında İlaç Kullanımı
Bir sindirim sistemi rahatsızlıklarından bir tanesi olan mide bulantısını engellemenin en kısa yolu mide bulantısı ya da kusma hislerini azaltmaya yardımcı olabilecek mide bulantısı ilaçlarıdır. Ancak bu ilaçlar sizi çözüme anında kavuşturduğu gibi ağız kuruluğu, yorgunluk, hazımsızlık, karın ağrısı ve huzursuzluk gibi yan etkisi de yanında oluşturmaktadır. Bu nedenle hemen ilaca başvurmak yerine mide bulantınızın bir hastalık habercisi olup olmadığını öğrenmek üzere bir hekime başvurmanızı tavsiye ederiz.

Mide Bulantısında Gazlı İçeceklerden Kaçının
Eğer titiz bir mideye mevcut olduğunuzu düşünüyorsanız tükettiğiniz besinlere normal insanlara göre İki kat daha çok ilgi etmeniz lazım. Bu besin çeşitlerinden en tehlikeli olanı da gazlı meşrubatlardir. Mide bulantınızı engellemek için kola gibi gazlı meşrubatlardan kaçınmaya çalışın. Çünkü bu meşrubatlar şişkinliğe ve mide rahatsızlıklarına yol açabilir.

Duruşunuza Dikkat Edin
Bazı günlük etkinlikler ve eğik oturma gibi duruşlar da mide bulantısını arttırabilir. Uzun vakit öne eğilmek, mide üstündeki baskı arttırabilir ve semptomları tetikleyebilir. Bu neden ile duruşunuza özen gösterin

Nefesinizi Kontrol Edin
Araştırmalar yavaş ve sabit tempoda alınan derin solukların bulantı hissini hafifletmeye yardımcı olma ihtimalini göstermektedir. Kontrollü solunum yöntemleri üstüne yoğunlaşan dikkatiniz mide bulantılarınıza azaltabilir.

Mide Bulantısına İyi Gelen Bitkiler

Mide Bulantısına Çözüm Olan 5 Bitki Çayı

zencefil
Zencefil
En iyi mide kürlerinden bir tanesi olan zencefil, ister çay , ister çörek olarak tüketilebilecek şifalı bitkilerin başında geliyor. Herhangi bir biçimde tükettiğiniz zencefil, mide bulantılarınızı yatıştırmada son derece tesirli olacaktır. Eğer seyahat durumundayken bir bulantı yaşıyorsanız zencefilli şeker veya sakız tüketerek hızlıca düzelebilirsiniz. Yapılan çalışmalara göre zencefilin, eczanelerde satılan ilaçlara miktarla çok daha tesirli bulunduğu ispatlanmıştır.

Nane
Nane çayı içerek mide bulantınızı basitçe bir şekilde hafifletmenizi sağlayacak. 1 yemek kaşığı kuru nanenin yapraklarını, yarım litre sıcak suda aşağı yukarı yarım saat bekletin. Yaptığınız bu çayı içerken içerisindeki nane yapraklarını da çiğnemeyi denemelisiniz. Çay gibi, haşlanmış nane yaprağını da çiğnemek bulantının önlenmesinde son derece tesirli bir yoldur.

Karanfil
Hem içimi hoş hatta mide bulantısına iyi gelen alternatiflerden bir tanesi olan karanfil çayını, bir fincan sıcak su içerisine bir çay kaşığı toz karanfili koyup demleyerek tüketebilirsiniz. Demlediğiniz karanfil çayını ihtiyacınız olan miktarda süzerek için.

Mide Bulantısına İyi Gelen Bitkiler

Rezene
1 çay kaşığı rezene tohumunu kırın. 1 fincan sıcak su içinde demleyin. Arzu ederseniz demlediğiniz bu çayı bal ile tatlandırabilirsiniz. Mide bulantınızı geçirmek için ardından bu çaydan yudum yudum içmelisiniz.

Anason
Anason kürü, mide bulantısı ve sonrası gelen kusma gibi rahatsızlıklar için son derece tesirli bir kür olma özelliğini içerisinde bulundurur. Yarım fincan sıcak suyun içerisine ¼ çay kaşığı anason koyup demlenmesi için bırakın. 5 dakika kadar bekledikten sonra karışımı süzerek gün süresince tüketebilirsiniz. Anasonu kullanabileceğiniz bir diğer yol ile sebzelerden geçiyor. Kabak ve havuç gibi sebzelerin üzerilerine anason serperek tüketmeniz de aynı tesirde olacaktır. Eğer mideniz meyveleri hazmedebiliyor ise, pişmiş elma ya da armut üstüne anason serperek tüketmeniz çok daha tesirli olacaktır.

Sizinde mide bulantısına ne iyi gelir? tavsiyeleriniz varsa sitemize yazabilirsiniz yazabilirsiniz. Herkese sağlıklı günler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır © SağlıkÇözümleri - 2019