Sağlık Çözümleri

Kan Basıncını Düşüren 15 Yiyecek

Kan Basıncını Düşüren 15 Yiyecek

1.Mango

Tansiyonunuzu düşürmeye çalıştığınız için kendinizi en sevdiğiniz tatlı lezzetlerden mahrum etmeyin. Mango, her ikisi de kan basıncını düşürmede etkili olduğu düşünülen hem lif hem de beta-karoten kaynağıdır. Diyetinize beta-karoten bakımından zengin gıdalar eklemek zaman içerisinde kan basıncını düşürmenin etkili bir yoludur.

2. Somon

Yağlı yiyecekler yüksek tansiyonla için pek tavsiye edilmese de somon gibi yağlı balıklar bu kural için büyük bir istisnadır. Somon, iltihaplanmayı azaltmaya, kalp hastalığı riskini azaltmaya ve kan basıncınızı sağlıklı bir düzene sokmaya yardımcı olan, omega-3 yağ asitleriyle doludur.

3. Dolmalık biber

Akşam yemeğinde biber dolması yapmak, daha sağlıklı bir kalbe giden yolda atılan ilk adım ve daha düşük kan basıncı seviyesi anlamına gelebilir. Dolmalık biber, kalp fonksiyonu iyileştirdiği ve kan basıncını düşürdüğü gösterilen turunçgil meyvelerinden bile daha fazla etkili mükemmel bir C vitamini kaynağıdır.

4. Kayısı

C vitamini bakımından zengin, beta-karoten yüklü bu meyveler daha sağlıklı kan basıncının anahtarıdır. Daha da iyisi, kayısı başına alacağınız 3.3 gram diyet lifi kan basıncınızı da önemli ölçüde azaltabileceğini gösteriyor.

5.Bitter çikolata

Tansiyonunuzu kontrol altına almak zorunda olduğunuz için kendinizi tatlıdan mahrum bırakmayın. Biraz bitter çikolata, flavonoid içeriği sayesinde kan basıncınızı azaltma konusunda çok yol kat edebilir. En fazla fayda için gerçek bitter çikolata seçtiğinizden emin olun; şeker oranı yüksek ve kakao oranı düşük yiyecekle kan basıncında artışa sebep olabilir.

6.Elma

Günde bir elma, özellikle yüksek tansiyon ile mücadele eden kişiler içinoldukça faydalı. Her bir elmadan elde edeceğiniz 4,5 gram kan basıncı düşürücü liflere ek olarak etkili bir antihipertansif olarak kabul edilen quercetin’in de faydasını göreceksiniz.

7.Yumurta

Yumurtalar geçmişte kolesterol içeriğinden dolayı kötü bir üne sahip olsalar da, son araştırmalar bu protein depolarının hem kolesterolünüzü hem de kan basıncınızı iyileştirmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Yumurta gibi besinlerden zengin bir yüksek protein diyeti, kilo kaybını teşvik ederken doğal olarak kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir.

8.Pembe greyfurt

Gününüze lezzetli, pembe bir greyfurt ile başlayın ve tansiyonunuzun çok kısa sürede sağlıklı bir aralığa geldiğini görün. Mükemmel bir kan basıncı düşürücü, bağışıklık arttırıcı C vitamini kaynağı olmasının yanı sıra pembe greyfurt, kan basıncını düşürmede etkili olduğu düşünülen likopen kaynağıdır.

9.Keten tohumu

Keten tohumu, vücuttaki iltihabı azaltabilecek ve dolaşım sisteminizin sağlığını iyileştirebilecek olan omega-3 yağ asitlerinin yanı sıra mükemmel bir lif kaynağıdır. Araştırmalar, diyetlerine omega-3 ekleyen bireylerin, sistolik ve diyastolik kan basıncının anlamlı derecede daha düşük olduğunu ortaya koymaktadır.

10.Ispanak

Ispanak, sağlıklı lif, beta-karoten ve C vitamini içeriği sayesinde tansiyonunuzu düşürmeye yardımcı olacaktır.

11.Domates

Bol miktarda C vitamini ve kuersetin içeriğine ek olarak, domatesler kan basıncındaki önemli düşüşlerle bağlantılı olduğu bilinen likopen kaynağıdır. Domates içeriğini ketçap veya domates sosu ile almaya çalışmayın; içerdikleri şeker ve tuz kan şekerinizi aniden yükseltebilir.

12.Yaban mersini

Yaban mersini düşük glisemiktir, lifleri yüksektir ve kan basıncını düşürmede etkili olan resveratrol ile doludur.

 13.Tatlı Patates

Tatlı patatesler, tansiyon düşürücü beta-karoten ile dolu olmasının yanı sıra, yüksek tansiyonla mücadele eden nişasta ve C vitamini kaynağıdır

14.Lahana

Tansiyonu yüksek olan herkes için süper bir yiyecek olan lahana, quercetin ve beta-karoten ile birlikte, kan basıncını doğal olarak düşürmede etkili olan C vitamini ile doludur.

15.Çilek

Çilek gibi kırmızı meyvelerde bulunan bir pigment olan resveratrol hipertansiyonu ve kalp kasının tehlikeli şekilde genişlemesini önlemede oldukça etkilidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır © SağlıkÇözümleri - 2019