Sağlık Çözümleri

Kalın Bağırsağı Temizleyen Ürünler Nelerdir?

Kalın Bağırsağı Temizleyen Ürünler Nelerdir?

İnsanın sahip olduğu ve en önemli organlarından biri de şüphesiz kalın bağırsaklarıdır. Beslenmenize ekleyeceğiniz bir takım yiyeceklerle kalın bağırsağı temizleyebilirsiniz. Kalın bağırsak öyle ki vücutta bulunan atıkların dışarı atılmasında görevli bir organdır. Vücuda zarar verecek tüm atıkların atılması kalın bağırsak yoluyla olmaktadır.

Kalın Bağırsak Nedir?

Kalın bağırsak, sindirilmiş olan besinlerin son kalan atıklarını dışkıya dönüştüren ve dışarı atılmasın sağlayan bir organdır. Ayrıca kalın bağırsak, vücutta sindirilen besinlerin su ve vitaminlerinden ayırma işlemini yapar ve kalan atıkları da ayırarak dışarıya çıkarır. Kısacası kalın bağırsak, sindirim sisteminin son nöbetçi askeri dersek abartmış olmayız.

Kalın Bağırsağın Özellikleri Nelerdir?

Kalın bağırsak ince bağırsağa oranla boyu kısadır fakat çapı daha geniştir. Bundan ötürü ismini buradan almaktadır. Kalın bağırsakların uzunluğu yaklaşık olarak 1,5 santimetre olup, çapları 7 cm’dir. Lakin yapısı gereği kalın bağırsaklar esnek olduklarından dolayı daha da genişleme imkânına sahiptirler. Kalın bağırsağın bir diğer özelliği de kalın tabakalardan oluşmasıdır. Aslında bu özellik diğer sindirim sistemi organlarında da görmek mümkündür. Ayrıca kalın bağırsağın dış tarafında yumuşak epitel bir doku bulunmaktadır. Bu doku kalın bağırsağı nemli tutmakta ve sürtünmelerde kalın bağırsağın deforme olmasını engellemektedir.

Kalın Bağırsağı Temizleyen Ürünler Nelerdir?

Kalın bağırsak temizliği önemli bir konudur. Kalın bağırsağın önemi bir insan için tartışılmaz boyuttadır. Bundan dolayı kalın bağırsakların temizliği ya da sağlıklı olması bir insan için çok önemlidir.

Kalın bağırsağa bakılmadığı veya temiz tutulmadı müddetçe insanlarda birtakım sağlık sorunları baş gösterebilir. Bunların en kötüsü de kalın bağırsak kanseridir. Tıp dilinde buna kolon kanseri denilmektedir. Bu kötü ve olumsuz sağlık sorunlarına karşı insan birtakım önlemler almalıdır.

Peki, insan ne gibi önlemler aldığında ya da ne gibi ürünler tükettiğinde kalın bağırsağını temizleyerek korumuş, olur. Evet! Kişi öğünlerine birkaç gıda maddesini eklediğinde kalın bağırsaklarını temizlemesi mümkündür. İşte size kalın bağırsağı temizleyen ürünler.

1. Keten Tohumunu Sofralardan Eksik Etmeyiniz!

Keten tohumunu her gün rahatlıkla tüketebilirsiniz. Keten tohumunu bir bardak su ile her gün içebilirsiniz. Keten tohumu, bağırsaklarda bulunan parazitlerin düşmanıdır ve kısa bir zaman içerisinde parazitleri yok eder.

1. Limon Suyu İçiniz!

Bağırsak temizliğinde en önemli gıdalardan bir tanesi de limondur. Limona sarı güç dersek doğru bir tabir yapmış oluruz. Çünkü limon çok güçlü bir antioksidan ve C vitamini açısından zengin olduğundan dolayı iyi bir kolon temizleyicisidir. Bir bardak ılık suya, biraz deniz tuzu, birazda limon suyu ekleyerek bu karışımı her sabah aç karnına içebilirsiniz. Bu karışım hem bağırsağınızı temizleyecek hem de size başlayan yeni gün için enerji verecektir.

1. Elma Tüketiniz!

Bir insan her gün olmak kaydıyla bir adet elma yemesi tavsiye edilir. Elma, besleyici bir ürün olmakla birlikte kabızlığı da önler. Öte yandan elma, bedende zamanla oluşan toksinlerin atılmaması neticesinde meydana gelme riskini artıran kolon kanserine de engellemiş olur. Ayrıca, elma basuru da önlemektedir.

1. Antibiyotik İlaç Görevi Gören Soğan!

Soğan çok güçlü bir antibiyotik görevi gören bir besindir. Öyle ki, vücutta zamanla biriken zararlı bakterilerin yok edilmesinde bizlere yardımcı olur. Mutlaka yemeklerde bir adet soğan tüketmeyi ihmal etmeyiniz. Eğer işinize ve yapacaklarınıza engel teşkil etmezse soğan yemeyi alışkanlık haline getiriniz. Çünkü soğan, sindirim sisteminizi koruyarak, kan dolaşım hızını artırır. C vitamini içermekle birlikte kanseri de önlemeye yardımcı olur.

1. Günlük İçmeniz Gerekin Suyu Tüketiniz!

Kalın Bağırsak temizliği konusunda en iyi yollardan biri de bol su içmektir. Bir insanın günlük içmesi gereken minimum su miktarı 2,5 litre sudur. Bu oranda yaklaşık olarak 8 bardak suya tekabül etmektedir. Her gün düzenli olarak 8 bardak su tüketilirse vücutta zararlı olan toksinlerin atılması kolaylaşır. Ayrıca su içmek, besinlerin sindirilmesinde kişiye yardımcı olmaktadır.

1. Beyaz Güç Yoğurt Tüketiniz!

Kalın bağırsakları sadece temizlemekle kalmayıp sağlıklı bir şekilde kalmasını da istiyorsanız mutlaka düzenli bir şekilde evde yaptığınız doğal yoğurtları tüketiniz. Yoğurt, iyi bir bağırsak ve mide dostudur. Çünkü her gün düzenli alınan yoğurtlar kalın bağırsak sağlığı açısından çok önemlidir. Ayrıca yoğurtlar içerdiği probiyotikler açısından zengin olduğundan dolayı sindirime katkı sunmaktadır ve bu probiyotikler iltihaplı olan kalın bağırsak hastalıkları ile savaşmaktadır. Son olarak bu beyaz güç, kolonun üzerinde oluşan hücrelerin büyümesinin önüne geçmesine vesile olan yüksek derecede kalsiyum içermektedir. Ayrıca yoğurdun içerisine limon, elma ve armut gibi meyveler eklemek suretiyle kalın bağırsağın temizlenmesine yardımcı olmaktadır.

1. Doğal Deniz Tuzu Karışımı Yapınız!

Kalın bağırsağı kısa bir zaman içinde temizlenmesine imkân veren bir diğer üründe deniz tuzudur. Peki deniz suyunu nasıl kullanacaksınız? Evet, deniz suyu önceden ısıtılmış sıcak suyun içerisine ilave edilir. Karışım güzelce karıştırılır. Sonra elde ettiğimiz bu karışım ile karın bölgelerini hafifçe masaj yoluyla kompres yapabilirsiniz. Ayrıca bunu yaparken ishale davetiye çıkarmamak için gün içerisinde bolca su tüketiniz.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır © SağlıkÇözümleri - 2019