Sağlık Çözümleri

Boğaz Enfeksiyonlarına İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Boğaz Enfeksiyonlarına İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Kış aylarında virüslerin sayısında artış gözlenir. Grip merkezli vücuda sirayet eden virüsler bağışıklığı olumsuz etkiler. Zaman ilerledikçe virüslerin vücut içerisinde deformlara yol açar. Bundan ötürü kış aylarının girmesiyle boğaz ağrıları ile karşı karşıya kalınması büyük ihtimaldir.

Boğaz Enfeksiyonları Hakkında Ne Biliyoruz?

Genel olarak kış aylarında boğaz ağrılarında bir artış gözlenir. Boğaz ağrılarının genel sebebi boğaz enfeksiyonlarıdır. Bu aylarda artış gösteren üst solunum hastalıklarının arkasından kuru veya balgamlı bir öksürük eşlik eder. En kötü olanı da şiddetli bir şekilde baş gösteren boğaz ağrısıdır. Kış aylarının girmesiyle birlikte virüslerin sayısı oldukça artar. Bağışıklık sistemini zayıflatan bu virüsler en fazla kulak ile boğazlara hasar verir. İltihap tüm vücuda yayıldıktan sonra yeme, içme, duymada ve uyumada insanları etkileyerek hastalığın süresini uzatarak kişinin günlük yaşam kalitesini oldukça düşürmektedir.

Zaman ilerledikçe boğaz enfeksiyonu kişilerde şiddetli boğaz ağrılarına sebep olur. Doktorlar genel olarak bu hastalıklar için iltihap yok edici ilaçlar ile balgam söktürücü ilaçlar reçete etmektedir. Fakat bu hastalığı ilaç kullanmadan geçirmek isteyen kişileri bazı ürünlerin kullanılması tavsiye edilir.

Boğaz ağrılarına neden olan boğaz enfeksiyonlarına iyi gelecek ürünler nelerdir. Kişinin günlük yaşam kalitesini düşüren hem de bu hastalığı kısa sürede iyileştirecek ürünlere gelin birlikte bakalım isterseniz.

Boğaz Enfeksiyonlarına Karşı İyi Gelen Besinler

Boğaz hastalığına yakalanmış kişiler ilaç kullanmadan bazı ürünleri kullanarak bu hastalıktan kurtulma şansı yüksek olmaktadır. İşte, size boğaz enfeksiyonuna iyi gelen doğal besinler.

  • Mucize Doğal İlaç Olan Soğan Suyu

Soğan, bakteri ve virüslerin düşmanıdır. Onları yok etmede kullanılacak en iyi doğal üründür. Soğan içeriğinde bulunan Allisin bileşeni yönündün oldukça güçlü olan soğan, tam bir antibiyotik görevi görürü. Soğanın içerdiği bu bileşen ile vücuda doluşan bu bakteri, virüs ve toksinleri kısa sürede bedenden dışarı atar. Yine soğanın içeriğinde bulunan sülfür maddesi de tam bir balgam söktürücüdür. Hava kanalı ile boğaza giren enfeksiyonlu hücreleri balgam yolu ile vücuttan atılmasına yardımcı olur. Bunun için hasta olan kişi günde bir bardak kadar soğan suyu içmesinde büyük fayda vardır. Eğer tadı size acı gelecek olursa içersine bir kaşık bal ilave ederek tatlandırabilirsiniz. Bu mucizevî doğal ürün olan soğan suyunu mutlaka kullanınız.

  • Ayva ve Limon ikilisi (Sarı Güçler)

Ayva ve limon ikilisine sarı güçler adını verdik. Çünkü ayva ve limon ikilisi adeta bir şifa deposudur. Bu ikiliyi mutlaka deneyin ve evde kullanın. Bunun içi bir adet ayva ili limonu blender makinesinden geçiriniz. Daha sonra süzme işlemi yapınız. Süzme işlemini cam bir kaba alınız. Üzerine bir bardak su ile iki yemek kaşığı kadar bal ilave ediniz. Bu karışımı her sabah kahvaltıdan önce bir su bardağı kadar içiniz.

Bu karışım içerisinde bolca C vitamini içerdiğinden dolayı sizi bakterilere karşı koruyarak hasta olmanızı engelleyecektir. Eğer vücudunuzda virüsler varsa bunların azalmasında size yardımcı olacaktır. Ayrıca boğaz ağrınıza iyi gelerek ağrının şiddetini azaltacaktır.

  • Ballı Papatya Çayı

Boğaz enfeksiyonlarının yol açtığı hasarlardan bir tanesi de boğazda oluşturduğu tahrişlerdir. Bu boğazda oluşan tahriş kişiyi oldukça rahatsız eder. Tahrişle birlikte buna kuru öksürük eşlik eder. Bunun için papatya ürünü tavsiye edilir. Papatya, içeriğinde barındırdığı yatıştırıcılık özelliği sayesinde boğazdaki oluşan tahrişin etkisini azaltmada size oldukça yardımcı olacaktır. Daha sonransın da kuru öksürük içinde kuşburnu ürünü ile karıştırılıp ve içine de yine bir kaşık bal ilave edilerek içebilirsiniz. Bu karışımı her gün olmak kaydıyla ara öğünlerde ve akşam yemeklerinden sonra içebilirsiniz.

  • Kereviz Tüketin

Boğaz ağrılarının giderilmesinde en iyi doğal gıdaların başında kereviz sebzesi gelir. Boğaz ağrılarını hafifletmek ve gidermek için kereviz sebzesini çiğ olarak tüketebilirsiniz. Kereviz sebzesi biraz sert bir sebze olduğundan dolayı rendeleyip ve üzerine bolca limon sıkarak yiyebilirsiniz. Kerevizini içerisinde C vitamini, magnezyum, potasyum, sodyum ile demir maddeleri bolca bulunmaktadır. Ayrıca kerevizin yüzde 75’i su iken yüzde 25’i liftir. Sonuç olarak kerevizi düzenli olarak tüketirseniz boğaz hastalığına yakalanmak riskini oldukça düşürmüş olursunuz.

  • Prebiyotikli Gıdalar

Boğaz enfeksiyonlarına karşı prebiyotik merkezli doğal gıdalar tavsiye edilir. Çünkü prebiyotik gıdaların içinde boğaz enfeksiyonları ile savaşan bileşenler bulunmaktadır. Bu doğal ürünlerin başında turşu ile kefir gelmektedir. Turşu ve kefiri günlük olarak tüketirseniz boğaz sağlınız için iyi bir davranış sergilemiş olursunuz.

Sizde evinizde bulunan ve kolayca yapacağınız bu doğal ürünlerden yararlanarak boğaz enfeksiyonlarına savaş açmış olursunuz. Hem de ilaç kullanmadan bu hastalıktan kurtulma şansını yakalamış olursunuz. Boğaz enfeksiyonlarına iyi gelen besinleri hem kendiniz kullanabilir hem de yakınlarınıza tavsiye edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır © SağlıkÇözümleri - 2019